Další řidič na dálnici v protisměru. Policie prosí svědky o pomoc

Autor: Anina Russová - Zdroj a foto: Policie ČR -  24. 3. 2023


Jízda v protisměru na dálnici je velmi nebezpečným řidičským přestupkem. Jeden řidič, který najede do protisměru během mžiku ohrozí desítky dalších. A nehody z této chyby bývají i fatální. Jednoho takového řidiče řeší policie z Jihomoravského kraje.

Ze záběrů, které zveřejnila policie, je patrné, že řidič v první chvíli normálně najížděl na dálnici D52 ve směru na Mikulov. Jenomže pak ze zatím neznámého důvodu zazmatkoval a se svou stříbrnou Škodou Felicia se otočil do protisměru. A co víc, rozjel se levým pruhem proti ostatním autům.

Přečtěte si také:  89letý důchodce jel po dálnici v protisměru. O policistech, kteří se ho snažili zastavit, prý vůbec nevěděl

Je velké štěstí, že ve své jízdě nepokračoval nijak dlouho, po pár desítkách metrech odbočil přes pravý pruh na sjezd a dálnici opustil. I tak ale stačil ohrozit několik řidičů, není se proto co divit, že jakmile si policisté řidiče všimli, dálnici raději ihned uzavřeli a na místo poslali vrtulník.

Řidič Felicie na ně ale nečekal a z místa odjel. Policisté proto prosí motoristy, kteří se s ním potkali, aby podali svědectví. Hodně pomůžou i případné záběry z palubních kamer.

Drahý a nebezpečný přestupek

Podobných řidičů, kteří vjedou na dálnici do protisměru, je poměrně hodně. A to přesto, že jde o velmi přísně trestaný přestupek. Jakékoliv couvání, otáčení nebo právě jízda v protisměru na dálnici je ohodnoceno sedmi trestnými body, pokutou až 10 000 Kč a zákazem řízení v rozmezí šesti měsíců až roku. Přestupek navíc není možné řešit na místě, pouze ve správním řízení.

Ti řidiči, kteří zjistí, že proti nim jede auto na dálnici v protisměru, by měli ihned volat policii. Zároveň je potřeba dbát zvýšené opatrnosti, zařadit se do pravého pruhu a zpomalit. O vozidlech v protisměru řidiče informují tabule rozmístěné nad dálnicí. Ty obsluhuje dispečink, který tuto informaci dostane z kontrolních senzorů mýtných bran.

Přečtěte si také:  Blesková reakce pohotového řidiče zabránila čelnímu střetu. V poslední sekundě uhýbal opilci v protisměru

Pokud se pak stane, že uděláte chybu a vjedete do protisměru, hlavně co možná nejdříve zajeďte do odstavného pruhu a zastavte. Nepokoušejte se sami otáčet. Zapněte varovné blinkry, oblečte si reflexní vestu a opusťte vozidlo do bezpečí. Zároveň o tom, co se stalo, informujte policii. Ta vám pomůže dostat se do správného směru a bezpečně opustit dálnici.

Štítky: , , , , ,

1 názor na “Další řidič na dálnici v protisměru. Policie prosí svědky o pomoc”

  1. Otázku co s tím si klade pevně doufám hodně řidičů. A myslím nejenom řidičů, ale určitě i spousta lidí kteří tohle počínání ( slováci mají nádherné přirovnání – polovodič😂) sledují, co s tím? Kde je vina, v autoškolách, ve výchově těchto bezmozků, kvůli kterým přichází ročně o život spoustu životů na silnicích a dálnicích, v dopravním značení či kde?Takovýmto exotům třímajícím v ruce volant se ubráníme snad jenom změnou legislativy nebo nevim. Ale určitě by stálo za to, vymyslet systém který by tomu aspoň zčásti zabránil, jenom kočky mají devět životů, prý. Nad tím by se měli zamyslet naši zákonodárci místo toho aby vysvětlovali proč je normální mít X pohlaví když nedokážou legislativně ochránit ani ty dvě krerými nás obdařila příroda.

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *