policie-skoda_kodiaq

Policie převzala nové Škody Kodiaq. Jsou v základní výbavě, ale mají motor z RS

Autor: Pavel Srp - Zdroj: Škoda, Policie ČR - Foto: Pavel Srp - 17. 10. 2023


Policie ČR si dnes převzala prvních 50 nových vozidel pro prvosledové hlídky. Jde o Škody Kodiaq, které dostaly vybavení i pro tzv. PIT manévr. Do konce roku jich policisté převezmou dalších 239.

Základní výbava, ale motor z Kodiaqu RS

Policie měla v podmínkách, že chce auto s pohonem všech čtyř kol, automatickou převodovkou a motorem s výkonem alespoň 180 kW. Takovou podmínku v ceníku automobilky Škoda splňuje pouze Kodiaq RS. Ten se ale do zadávacích parametrů nevešel cenou. Výsledkem tak je, že škodovka pro potřeby české policie vyrobila speciální verzi aut.

Všechna vozidla jsou vpředu osazena speciálním ochranným rámem, nově vyvinutým na míru modelové řadě Kodiaq. Vozy absolvovaly povinné nárazové testy, které potvrdily jejich způsobilost k provozu na pozemních komunikacích. Škoda Kodiaq v této podobě má homologaci jako speciální policejní vůz. Interiér byl upraven tak, aby umožňoval převoz zadržené osoby. 

Policejní vozy Škoda Kodiaq jsou totiž v základní výbavě Active, která má i plechové disky s poklicemi, ale má adaptivní podvozek DCC a pohání je nejvýkonnější dvoulitrový benzinový motor se 180 kW/245 koňmi a točivým momentem 370 Nm. Standardní Škoda Kodiaq RS díky tomu zrychlí z 0 na 100 km/h za 6,5 sekundy a rozjede se až na 234 km/h. Dynamika policejních aut se trochu liší. Škoda uvádí, že policejní Kodiaqy zrychlí z 0 na 100 km/h za 6,4 sekundy a jedou maximální rychlostí 226 km/h. Jejich podvozek i pohonné ústrojí navíc dostaly dodatečnou ochranu pro zajištění plné funkčnosti při zhoršených jízdních podmínkách. 

„Mám radost, že se nám podařilo zajistit obměnu policejních vozidel pro více než 240 prvosledových hlídek, které vyjíždějí k těm nejzávažnějším incidentům na území celé České republiky. Nová vozidla bez problému pojmou speciální vybavení včetně dlouhých zbraní a budou hlídkám zajišťovat vyšší bezpečnost i komfort každodenní náročné služby,“ uvedl policejní prezident Martin Vondrášek s doplněním, že zbývající počet vozidel je určen pro příslušníky z řad služby dopravní policie. Nejedná se tedy ani tak o rozšíření policejního vozového parku, ale o jeho postupnou a nezbytnou obměnu.

Celkem skoro 300 aut do konce roku

Policie vypsala celkem tři zakázky, ale ve všech z nich bylo dodání aut do konce roku 2023. V první dvou zakázkách na 19 a 29 kusů má jít o policejní speciály pro dopravní policii, v té třetí na 241 aut jde o vozy pro prvosledové hlídky pořádkové policie. Kodiaqy nahradí starší vozy Škoda Octavia třetí generace.

Celková cena za 289 nových vozidel vozidel Škoda Kodiaq činí 453 158 244 Kč, přičemž z rozpočtu Policie České republiky bude hrazeno 68 880 009 Kč. Většinu nákladů na pořízení kryjí prostředky z evropských fondů, konkrétně z Evropského fondu pro regionální rozvoj. „Díky efektivnímu využívání možností mimorozpočtového spolufinancování jsme v mnoha případech schopni realizovat investiční akce, které by čistě z vlastních zdrojů vůbec nebylo reálné zajistit,“ uvedl náměstek policejního prezidenta pro ekonomiku plk. Jaromír Bischof.

Štítky: , , ,

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Přejít nahoru