Policie dohlíží i na emise aut na silnicích. Od října odhalila desítky problémových výfuků

Autor: Anina Russová - Zdroj a foto: Policie ČR - 14. 2. 2024


Obyvatelé především velkých měst si pravidelně stěžují na vzduch, který musí dýchat. A svou část na jeho kvalitě mají i řidiči, kteří jezdí s vozidly s nevyhovujícími emisemi. A právě na ty se už může zaměřit přímo policie ve spolupráci s Centrem služeb pro silniční dopravu na silnicích. Nemají to ale snadné.

Technici a policisté k tomu využívají takzvaného mobilního měření emisí. To je hodně podobné tomu, jaké znáte na STK. Jen kvůli němu nemusíte za zkušebním komisařem, emise se naměří přímo při kontrole. K mobilnímu měření je přistupováno od října loňského roku a za tu dobu bylo provedeno 154 kontrol aut. A 86 z nich měřením neprošlo. A to šlo jen o testovací provoz systému měření. Od dubna letošního roku začne v ostrém režimu a s mobilním měření emisí se tak na silnicích začneme setkávat o něco častěji.

A co se stane, když vám naměří nesprávné emise? „Pokud jde „pouze“ o překročení hodnot emisních limitů policisté nesplnění podmínek klasifikují jako vážnou závadu v technické způsobilosti vozidla a na místě omezí vozidlu platnost technické prohlídky na třicet dnů. Tento přestupek je buď na místě sankcionován v příkazním řízení, nebo oznámen příslušnému správnímu orgánu k projednání. V případě, že chybí podstatná část výfukového systému, může dojít i k odejmutí technické způsobilosti a zabránění v další jízdě,“ odpověděla na tuto otázku vrchní komisařka Policejního prezidia Hana Rubášová. A k tomu je samozřejmě přidána pokuta, v tomto případě až 2500 Kč.

Hustý černý dým z výfuku auta dovedl jeho řidiče až na STK. Poslala ho tam policejní hlídka

Policie se ale musí popasovat s počasím. Záleží totiž na povětrnostních podmínkách, respektive na teplotě, jestli půjde auto změřit. „Aktuálně kontroly neprovádíme s ohledem na nízké teploty a nepřízeň počasí, měření může být prováděno jen od určité venkovní teploty,“ vysvětlila Hana Rubášová.

Štítky: , , , ,

1 názor na “Policie dohlíží i na emise aut na silnicích. Od října odhalila desítky problémových výfuků”

  1. Obyvatelé měst si stěžují na emise. To bude tím, že mnoho lidí přešlo na topení uhlím a dřevem k vůli cenám plynu a elektriky. Tak to hned využili určití špekulanti a hodili to na dopravu. Při tom mnoho starých vozidel má povoleno čoudit, protože kdysi ty normy nebyly tak přísné a na emisích projdou i když znatelně kouří. Ono stačí jen počkat a nic nedělat a staré vozidla postupně zmizí z cest.

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Přejít nahoru