Tři jednotky hasičů zasahovaly v neděli 18. srpna 2019 ráno a dopoledne na dálnici D1 u Bílova (okres Nový Jičín) ve směru na Ostravu a Polsko u nehody menšího nákladního automobilu Iveco. Ten vezl na návěsu i na přívěsu celkem tři starší a poškozené osobní automobily.

Polské vozidlo s přívěsem poškodilo téměř 100 metrů okrajových dálničních svodidel. Do Bílova vyjely postupně dvě jednotky Hasičského záchranného sboru Moravskoslezského kraje (HZS MSK) – ze stanic Bílovec a Ostrava-Zábřeh, odkud byl dodatečně povolán také vyprošťovací speciál Mercedes-Benz Actros Bizon s kontejnerovou mobilní dílnou. K nehodě také přijela jednotka dobrovolných hasičů ze Studénky.

Nehoda se stala v neděli kolem půl osmé ráno. Hasiči museli po příjezdu k této nehodě postupně vytáhnout pomocí hydraulické ruky speciálu Bizona a položit na kola na okraj dálnice všechna čtyři vozidla. Nehoda polského vozidla se obešla bez zranění, ale dálnice D1 byla ve směru na Ostravu a Polsko během celého zásahu průjezdná pouze levým pruhem.

Hasiči zabezpečili havarované Iveco před požárem a museli zachytit pomocí nasákavého sorbentu únik oleje z proražené olejové vany. Ještě nadvakrát pak museli řešit dodatečný únik nafty z poškozené palivové nádrže Iveca pomocí zachytávání do nádob a provizorního zatmelení – poprvé při vyproštění nákladu (tedy tří převážených automobilů), kdy se Iveco odlehčilo, podruhé během a po vyproštění tohoto nákladního automobilu ze svodidel na silnici.

Pozoruhodné je, že při přečerpávání nafty si polský řidič Iveca klidně zapálil cigaretu jen asi dva až tři metry od místa úniku nafty v době, kdy tento únik řešilo několik hasičů…