Pokyny policisty v křižovatce fungují stejně jako semafor. Jejich nerespektování je jako průjezd na červenou

Autor: Anina Russová - Zdroj a foto: Policie ČR - 6. 6. 2022


Před pár dny postihl Prahu masivní výpadek elektrického proudu, který vedl i k nefunkčnosti některých semaforů. V takovou chvíli se řidiči mohou v křižovatkách potkat s policisty, kteří práci semaforů zastanou pomocí jednoduchých gest. Ačkoliv se pokyny policistů řídících dopravu učí v autoškole, řidiči v jejich přítomnosti často zmatkují. Přitom jsou jejich pokyny poměrně jednoduché a fakticky jen simulují semafor.

Jak vyřešit křižovatku s policistou?

Hlavně klid. Základem všeho je hlavně zbytečně nezmatkovat, sledovat ostatní a hlavně policistu, jehož gesta a pokyny jsou nadřazeny dopravním značkám a světelným signálům. To znamená, že i kdyby se policista objevil v křižovatce, jejíž semafor funguje, jeho pokyny jsou nadřazené. Zákon říká, že řídit provoz na křižovatce může kromě policisty ve služebním stejnokroji také vojenský policista nebo příslušník vojenské pořádkové služby. Stejné pokyny pak může používat strážník obecní policie při usměrňování provozu, pokud je to nezbytné pro obnovení bezpečnosti a plynulosti silničního provozu, není-li řízení provozu zajištěno policií.

Pokyny může také využít i příslušník hasičského záchranného sboru k usměrnění provozu při řešení mimořádné události. Zdá se, že se v křižovatce může objevit skoro kdokoliv a jednoduché pravidlo říká, že když už se tak stane, zpomalte a pokud si nejste jisti úlohou dotyčného, raději zastavte.

Nikdy ale nezastavujte až přímo u policisty, vždy před hranicí křižovatky. Tu jasně vyznačuje bílá čára, někdy může být doplněna symbolem „Dej přednost v jízdě“ nebo stopkou. „Kde taková vodorovná dopravní značka není, pak hranici křižovatky tvoří pomyslná kolmice v místě, kde začíná zakřivení okraje vozovky,“ vysvětlila před nedávnem policie. A dodává: „Sledujte pozorně pokyny paží a postoj policisty nebo jiné osoby řídící provoz. K řízení provozu může policista používat směrovku a ke zdůraznění pokynu i znamení píšťalkou.“

Správné projíždění křižovatkou řidiči neznají. Do křižovatky vjedou, i když z ní nemohou odjet

Je to jako semafor

Gesta policistů nejsou složitá, není potřeba se bát. Je ale potřeba pamatovat na to, že se jimi musí řídit i chodci.

Oranžové světlo semaforu nahrazuje pokyn vztyčené paže policisty. Pro řidiče jedoucí ve směru, který byl doposud volný znamená povinnost zastavit vozidlo. Naopak pro řidiče, kteří stáli, povinnost připravit se k jízdě.

Zelené světlo semaforu nahrazuje policista postojem s upažením rukou v úrovni ramen, připomínající tvarem písmeno „T“. Jet může směr, ke kterému stojí policista bokem, kdy řidiči mohou na křižovatce odbočit vpravo nebo vlevo. Při odbočení vlevo však řidič musí dodržet pravidla pro odbočování, zejména pak dát přednost v jízdě protijedoucím vozidlům.

Červenou na semaforech nahrazuje stejné policejní gesto. A to pro směr, ke kterému stojí čelem nebo zády. Řidič jedoucího vozidla směrem k čelu nebo zády policisty je tedy povinen zastavit.

Co když opravdu nevím?

Průjezd křižovatkou, kterou řídí policista může být pro některé stresující. Pokud patříte mezi takové řidiče, nejste si jisti, co opravdu máte nebo nemáte dělat, zastavte. Policista vám dá dostatečně najevo, kdy a kam můžete pokračovat v jízdě. A pamatujte, že nedodržení pokynu stůj se rovná průjezdu křižovatky na červenou, což je přísně hodnocený přestupek.

Štítky: , , , ,

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Přejít nahoru