bmw-nehoda

Pojišťovnu může po nehodě zajímat i stav vašeho řidičáku. Propadlý problém není, zabavený už rozhodně ano

Autor: Anina Russová - Zdroj: Pojišťovna Direct, srovnejto.cz - Foto: Policie ČR - 26. 10. 2024


Pokud způsobíte dopravní nehodu a máte sjednáno zákonem nařízené povinné ručení, pojišťovna veškeré vámi způsobené škody pokryje. Pozor však na situace, kdy po vás pojišťovna může následně tyto škody opět vymáhat zpět.

Pozor na řidičák

Mezi motoristy koluje mýtus, že pokud se po nehodě zjistí, že máte propadlý řidičský průkaz, budete muset všechny škody hradit sami. Není to však pravda. „Nemusí to být takový problém, jak se může zdát. Když nehodu zaviníte vy, pojišťovna poškozenému škodu zaplatí. Nebude ji po vás zpětně vymáhat jen kvůli tomu, že máte propadlý řidičák,“ vysvětluje Michal Kárný z pojišťovny Direct.

Zcela odlišná situace nastává v případě, že se po nehodě ukáže, že máte řidičský průkaz zabavený. I kdybyste měli sjednáno to nejlepší pojištění, s největší pravděpodobností budete muset všechny škody hradit ze svého. A to platí i pro ty, kteří řidičský průkaz nikdy neměli. „Pokud jste ale o řidičské oprávnění přišli nebo jste ho nikdy neměli, povinné ručení vás v tomto případě nezachrání. Stejně tak by vám nepomohlo ani havarijní pojištění. Škody na vašem autě byste museli uhradit z vlastní kapsy,“ potvrzuje Michal Kárný. Pojišťovna sice uhradí škody vámi způsobené druhým, ale následně je po vás bude vymáhat zpět.


TIP: Spočítejte si nejvýhodnější autopojištění

Kalkulačka: povinné ručení a havarijní pojištění


A k tomu přidejme pokuty. V případě propadlého řidičského průkazu se na místě připravte na pokutu do 2000 Kč, ve správním řízení až do 2500 Kč. Pokud však jedete se zabaveným řidičákem, přestupek jde přímo do správního řízení, kde pokuta může dosáhnout 7000 až 25 000 Kč. Navíc získáte čtyři trestné body do karty řidiče a zákaz řízení na šest až osmnáct měsíců.

Pozor i na výluky

Nejde ale jen o doklady. Pojišťovna může po nehodě odmítnout pojistné plnění i z mnoha dalších důvodů. Přesněji řečeno, pojišťovna zaplatí škody vámi způsobené druhým, ale vy budete muset částku vrátit. Každá pojišťovna ve svých pojistných podmínkách uvádí, jaké situace jsou ve výlukách. „Typickou výlukou například u pojištění vozidel je způsobení nehody pod vlivem alkoholu. Když v opilosti narazíte do stromu, pojišťovna vám z havarijního pojištění nic nedá a opravu auta zaplatíte ze svého. A když nabouráte jiné auto, pojišťovna sice poškozenému uhradí škodu z povinného ručení, ale následně na vás částku bude vymáhat,“ vysvětluje srovnejto.cz.

Ve výlukách také často najdete situace, kdy je vozidlo technicky nezpůsobilé k provozu, škody způsobené na závodních okruzích, nebo škody vzniklé během údržby vozidla. Vždy si pečlivě prostudujte pojistné podmínky své pojišťovny. Jen tak se vyhnete nepříjemným situacím, kdy budete muset uhradit škody z vlastní kapsy.

Štítky: , , , , , , ,

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Přejít nahoru