pojisteni-novy-obcansky-zakonik-2

Havarijní pojištění je čím dál oblíbenější službou, která doplňuje povinné ručení. Pořizují si jej řidiči, jež se chtějí chránit před škodami vzniklými vlastní vinou na svém voze, popřípadě způsobené jiným faktorem. Stejně, jako pojištění odpovědnosti z provozu vozidla, i havarijní pojištění můžete uzavřít skrze online srovnávač na internetu. Pakliže zvolíte tuto jednoduchou cestu, hodí se vám určitě informace o tom, kolik vlastně toto pojištění stojí.

Co všechno ovlivňuje cenu havarijního pojištění?

Zcela obecně lze říci, že náklady na havarijní pojištění jsou obvykle ve výši 2 % až 5 % z ceny vozidla. Pokud nejde o vůz nový, pak z přibližné tržní hodnoty ojetého automobilu. Tato definice je však pouze základním a odrazovým můstkem při naceňování havarijního pojištění.

Mezi další faktory ovlivňující náklady na tuto službu patří spoluúčast. Ta se pohybuje od 5 % a stoupá ke 20 % z ceny vzniklé škody. Součástí spoluúčasti je i minimální plnění. U vybraných pojišťoven to může být 0 Kč, ale také 2 000 Kč nebo 5 000 Kč. Z logiky věci vyplývá, že čím menší spoluúčast a minimální částka plnění, tím vyšší náklady na havarijní pojištění.

Čtěte také: Vzor ke stažení: Plná moc k přepisu vozidla 2020

Dalším rozhodujícím faktorem bude obsahová část této pojistky. Někomu stačí pojištění proti vandalismu, jiný zvolí i poškození živly či odcizení. Nabídky pokrývající vše dohromady jsou označovány jako All risk.

Čím snížit cenu havarijního pojištění?

Cenu této služby můžete ovlivnit tím, že havarijní pojištění uzavřete u té samé pojišťovny jako povinné ručení. Slevy jsou udělovány také za preferovaný způsob likvidace škody. A tím nejvyšším bonusem bude pochopitelně jízda bez nehod. U většiny pojišťovacích společností se lze dopracovat ke slevám ve výši až 50 %.

Tohle všechno pochopitelně zohledňují porovnávače havarijního pojištění online.