Porsche poslední dobou odtajňuje své tajné koncepty, nerealizované projekty či testovací verze. Za posledních pár týdnů to byla 911 s motorem uprostřed, koncept aerodynamické devět-set-jedenáctky nebo málo známé a raritní 914-6. Tentokrát si automobilka posvítila na vůbec první vyrobené Porsche 911 Turbo.

Porsche 911 Turbo je symbolem vysokého výkonu, v dnešní době atakují vozy hranici 600 koní. Jenže než se tahle auta dostala tam, kde dnes jsou, musela projít dlouhou cestou.

Porsche 911 Turbo představila automobilka v roce 1974, prodej byl zahájen o rok později. První Porsche 911 s přeplňováním jezdilo však už v roce 1973 a byl to vskutku speciální kousek. Auto bylo věnováno paní Louise Piechové, sestře Ferryho Porsche a dcery Ferdinanda Porsche, jako dárek k jejím 70. narozeninám. Toto vůbec první Porsche 911 Turbo mělo běžnou karoserii doplněnou o to typické velké „Turbo“ křídlo na zádi.

Zajímavé je, že je to jedno z velmi mála aut, které nemá tónovaná skla. Louise byla umělkyně, malířka. Ráda jezdila na projížďky do rakouských Alp, na místě, které se jí zalíbilo prostě zastavila a začala malovat. Díky čirým sklům měla perfektní výhled a živé, nezkreslené a „pravé“ barvy.

Když jsme byli minulý rok v Porsche muzeu, měli jsme to štěstí, že auto bylo vystaveno mezi exponáty. Běžně totiž stojí v depozitáři, odkud pochází i toto přiložené video…