Test ojetiny Mercedes-Benz E 280 CDI 4MATIC | 2006

Podvodných inzerátů na ojetiny je čím dál tím víc. Nejčastěji je prodávajícím fiktivní zubař z Řecka

Autor: Radim Plachý - Zdroj: Sdružení na ochranu vlastníků automobilů - Foto: Pavel Srp - 19. 9. 2024


Honba za tou nejlepší možnou ojetinou může snadno skončit v pasti podvodníka. Na velmi časté praktiky podvodných prodejců před nedávnem upozornilo i Sdružení na ochranu vlastníků automobilů (SOVA), které popsalo ty nejčastější případy.

A shodou okolností je jedním z nich i pokus o podvod, který jsme už před pár lety zažili na vlastní kůži. Ne tedy, že bychom byli reálnými zájemci o koupi onoho ojetého auta. Jen se nám celý ten inzerát moc nezdál a jak se asi dalo čekat, po několika e-mailech se z prodávajícího vyklubal podvodník. Ukázalo se, že žádné auto na prodej s největší pravděpodobností ani nemá, jen se snaží z lidí vylákat peníze. Takových fiktivních inzerátů najdeme na každém prodejním portálu několik a díky podobnému základu máme možnost je docela jednoduše rozpoznat.

„Říkají vám něco jména údajných řeckých zubařů Alexandra Fellingera anebo Filipa Laubera? Pokud ano, tak jste nejspíš již narazili na fiktivní inzerát na ojetinu. Tito dva údajní řečtí ortodontisté totiž velmi často vystupují jako prodávající. Disponují tedy pravděpodobně neomezenou zásobou ojetin a neustále se stěhují od nás do Řecka,“ popisuje základ většiny podvodných inzerátů SOVA.

Co může v inzerci ojetých aut ukazovat na podvod

Nevěřte jim ani slovo

Celý podvod je vlastně pokaždé stejný. Domnělý prodejce nabízí za velmi příznivou cenu velmi dobře vypadající ojetinu. Už to by ale mělo být varovným faktorem. Následně se rychle ukáže, že auto není v Česku, ale není problém jej dovézt. Samozřejmě za úhradu. A tady se vše začne rozjíždět. „Cílem je vylákat od kupujícího buď zálohu na koupi automobilu, nebo úhradu ceny většinou dosti nákladné dopravy vozu do České republiky. Po zaplacení peněz prodejce přestane komunikovat a kupující se vozu nikdy nedočká,“ popisuje SOVA. A přidává i popis fiktivní nabídky: „Údajný Alexander Fellinger již takto nabízel Ford Mondeo, Toyotu Verso, Volkswagen Golf, Audi Q7, Mazdu CX 3 anebo Škodu Fabia. Pokaždé mu v České republice skončila smlouva, odstěhoval se do Řecka a potřeboval auto prodat. K doručení využíval společnost DPDCourier, které název se nápadně podobá známému přepravci, se kterým ale nemá nic společného.“


TIP: Prověření ojetého auta před koupí

Ověřte si historii vozidla a vyhněte se nákladným problémům. Zadejte číslo VIN a okamžitě získejte přehled o historii auta. Více zde.


To je však jen špička ledovce. Další z fiktivních nabídek, kterou sdružení zaznamenalo, byla tentokrát od údajné Němky Manuely Rackwitz Cernik, která nabízela vůz Ford Galaxy. V inzerátu bylo sice uvedeno jméno Vojtech Skala, který měl být v Ústí nad Labem, ale po reakci na nabídku odpovídala Cernik, která se dle svého tvrzení přestěhovala do Německa a chce si pořídit ekologický vůz s využitím dotace. Další Ford Galaxy nabízel údajný Richard Millar.

Myslíte si, že na něco takového by přece nikdy nikdo neskočil. To je bohužel mýlka. Sdružení samo varuje, že pokaždé, když zveřejní informace o lživých a falešných inzerátech, začnou se rychle ozývat ti, kteří naletěli.

Jak už bylo napsáno výše, jakmile narazíte na inzerát velmi hezkého auta za velmi nízkou cenu, buďte minimálně obezřetní. Ano, s trochou štěstí opravdu narazíte na vdovu prodávající skoro nejeté a garážované auto po manželovi, ale to spíše vyhrajete v loterii. Jakmile vám prodejce začne vysvětlovat příběh o odvolání za prací do zahraničí, měli byste mít jasno. Žádné auto v tu chvíli zpravidla neexistuje a prodejce také ne.


TIP: Spočítejte si nejvýhodnější autopojištění

Kalkulačka: povinné ručení a havarijní pojištění


Štítky: , , , , ,

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Přejít nahoru