Podpůrné a bezpečnostní technologie pro nové Volvo XC90 + video

Autor: Pavel Srp - 8. 7. 2013


Skupina Volvo Car Group představuje řadu uživatelsky přívětivých bezpečnostních a podpůrných technologií, které budou na konci roku 2014 uvedeny ve zcela novém Volvu XC90.

„Představujeme první vozy Volvo s autonomním řízením, které pomohou předcházet nehodám a zvýší komfort jízdy,“ říká Thomas Broberg, vedoucí bezpečnostní poradce ve společnosti Volvo Car Group.

Nové technologie pro připravované Volvo XC90 patří:

  • Rozpoznávání chodců ve tmě. Světové prvenství, díky němuž technologie rozpoznávání a automatického brzdění účinně funguje i při jízdě za tmy. Technologie zároveň umožňuje rozpoznávání a automatické brzdění v případě hrozící kolize s jinými vozidly, chodci a cyklisty.
  • Detekce okrajů vozovky a svodidel s asistentem řízení. Funkce, která dokáže zaregistrovat, že automobil sjíždí z vozovky, a samočinným zásahem do řízení jej vrátí zpět do správného směru. To, že vozidlo umí samo rozpoznat okraj vozovky, je dalším světovým prvenstvím. Díky tomu je technologie schopna fungovat i na silnicích bez okrajových čar.
  • Adaptivní tempomat s asistentem řízení. Tato technologie umožní řidiči setrvat v určeném jízdním pruhu a plynule přizpůsobovat rychlost rytmu dopravy. Nový systém dokáže automaticky následovat vozidlo jedoucí vepředu.

„Když bylo v roce 2002 představeno první Volvo XC90, bylo vybaveno celou řadou průlomových bezpečnostních systémů včetně prvního systému na světě schopného předejít převrácení vozidla. Představením řady technologií pro připravovanou generaci modelu XC90 znovu potvrzujeme naši vedoucí pozici v oblasti automobilové bezpečnosti,“ říká Thomas Broberg.

Další světová novinka, systém zmírňování následků srážek se zvěří, dokáže rozpoznat a automaticky zabrzdit vozidlo v případě hrozící srážky se zvířetem, a to jak za světla, tak za tmy. Tato technologie, která by měla řidičům pomoci předcházet nehodám nebo alespoň snížit rychlost nárazu, bude představena později po uvedení nového Volva XC90, které je naplánováno na konec roku 2014.

Směrem k nule

Volvo Car Group uvede další funkce, které jsou součástí naší strategie, jejímž cílem je snížit do roku 2020 počet osob usmrcených či vážně zraněných v novém voze Volvo na nulu.

Komunikace mezi vozidly (Car 2 Car) umožňuje vozidlům komunikovat mezi sebou navzájem a také s dopravní infrastrukturou, což otevírá fantastické možnosti. Vozidla mohou sdílet a vyměňovat si důležité informace, což přispěje k bezpečnější a komfortnější jízdě.

Technologie je založena na komunikaci mezi vysílači ve vozidlech a v silniční infrastruktuře, jako jsou například dopravní značky či semafory.

Automobil, který dokáže sám zaparkovat

Autonomní parkování je technologický koncept značky Volvo, díky němuž automobil dokáže sám najít volné parkovací místo. Řidič může svůj vůz opustit na vjezdu do parkoviště.

Kombinace autonomního řízení s rozpoznáváním a brzděním před dalšími objekty automobilu umožňuje bezpečný pohyb s ohledem na ostatní vozidla a chodce pohybující se na parkovišti.  Rychlost a brzdění jsou přizpůsobeny hladkému pohybu v prostoru parkoviště.

„Náš přístup vychází z toho, že automobily s autonomním řízením musí být schopny bezpečně se pohybovat v prostředích, kde se nacházejí i běžná vozidla a nechránění účastníci silničního provozu,“ vysvětluje Thomas Broberg.

Tisková zpráva/-PS-

Štítky: , ,

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Přejít nahoru