Podpatky_na_plynu-rallye_dakar

Podpatky na plynu za 10 dní startují na druhém největším závodě světa Morocco Desert Challenge

Autor: Josef Pelikán - Zdroj a foto: Podpatky na plynu -  13. 4. 2023


Už v neděli 23. dubna odstartuje Marocco Desert Challenge 2023, která je největším open závodem dálkové rally na světě. Podpatky na plynu, první ryze dámská posádka v historii ČR a SR, zde budou jediným českým zástupcem.

Dámská posádka se představí v původním složení, za volantem Lenka Hlavatá a na sedadle navigátora Gabriela Budínová. Se startovním číslem 282 se pokusí zdolat přes dva tisíce závodních kilometrů. Zpočátku bude převažovat kamenitý charakter trati, už po třetí etapě ale nastoupí písky a dunová pole, legendární duny u Merzougy pak čekají na posádky v závěrečných dvou etapách.

Přečtěte si také:  Macíkovi si z letošního Dakaru přivezli beduína. Při závodech vypili 1500 kafí

„Moc se na závod těším, zejména na Merzougu mám ty nejlepší vzpomínky,“ sdělila pocity před startem Gabriela Novotná, která právě zde vybojovala 1. místo v kategorii žen na Merzouga Rally, když ji v roce 2017 jela na motorce. Pro Lenku Hlavatou to však bude první reálná zkušenost s velkými dunami.

Podpatky_na_plynu
Podpatky na plynu: Gabriela Novotná (vlevo) a Lenka Hlavatá (vpravo)

„Konečně si ověříme, jak efektivní byla naše příprava. Poctivě jsme se jí věnovaly dlouhé měsíce, věřím proto, že máme dobrý základ, na kterém stavět,“ těší se Lenka Hlavatá, až získané schopnosti a dovednosti zúročí. Morocco Desert Challenge je – hned po Dakaru – největším závodem v dálkové rally na světě.

V kategorii Rally PRO SSV, kde česká posádka startuje, je přihlášeno přes 100 bugin. „To je více jak dvojnásobná konkurence v porovnání s letošním Dakarem, kde se na start postavilo 45 strojů kategorie T4,“ hodnotí Hlavatá. Líbilo by se jí uspět v dámské poháru: „Přihlášené jsou celkem tři ryze dámské posádky a k tomu ve smíšených posádkách celá řada dalších pilotek s bohatými zkušenostmi.“ Podpatky na plynu tak čeká několikanásobná výzva, nejen v podobě náročného terénu, ale i ostré konkurence.

Přečtěte si také:  Sébastien Loeb vítězem Rally Azory 2023. Seděl za volantem Škody Fabia RS Rally2

Letošní ročník Morocco Desert Challenge přilákal mnoho zvučných jmen. Ve stejné kategorii i týmu s českou posádkou odstartují Martin a Mitchel van den Brinkovi. Ti do buginy přesedlají ze svých kamionů, ve kterých letos obsadili 3. a 4. příčku na Dakar Rally. Tradičně v kategorii kamionů bude bojovat letošní vítěz Dakaru Janus van Kasteren s další zástupkyní něžného pohlaví, pilotkou týmu Team De Rooy Iveco Truck Anjou van Loon. A motorku v Raid kategorii, samozřejmě Yamahu, v Maroku osedlá sám Mr. Dakar Stephane Peterhansel, který se tím po letech vrací ke svým kořenům.

Štítky: , , , , ,

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *