Dalnice_D1-Chodov-Chilska_ulice

Podjíždění není vždy přestupkem. Je ale situace, kdy jde o přínosný a povolený manévr

Autor: Anina Russová - Zdroj: BESIP, Zákon o provozu na pozemních komunikacích - Foto: Wikimedia Commons - cs:ŠJů - Own work, CC BY-SA 3.0, Odkaz - 10. 4. 2024


Ze všech stran slýcháme, že podjíždění je velmi nebezpečný přestupek. A také poměrně drahý, když se ve správním řízení může pokuta vyšplhat až na 25 000 Kč, přičemž k ní úřad přidá i šest trestných bodů. Z toho je patrné, že jde o manévr, na který by řidiči měli raději zapomenout. Přesto ale existuje situace, kdy je takzvané podjíždění na místě a navíc legální.

Jen na dálnici

V prvé řadě si připomeňme, že podjíždění, tedy předjíždění zprava, je zákonem zakázáno mimo obec. V obci na silnicích s více jízdními prhy se smí podle zákona jet v jakémkoliv pruhu a pokud jedou vozidla v jednom z pruhů rychleji, nejedná se o předjíždění. „Můžeme tedy jet v jakémkoliv pruhu a také předjíždět vozidla v ostatních pruzích. Pokud tedy splníme všechna zákonná pravidla pro jízdu v pruzích, zejména neohrozit a neomezit ostatní účastníky silničního provozu. Nejedná se o podjíždění,“ radí BESIP.

Ovšem mimo obec je podjíždění zákone zakázáno. Až na jednu situaci, kterou více či méně pravidelně zažívá asi každý motorista. A tím je jízda v odbočovacím nebo připojovacím pruhu. Jakmile se přes připojovací pruh připojujete na dálnici, můžete v tomto pruhu podjet (předjet) ty, kteří jedou v průběžném pravém dálničním jízdním pruhu. Stejně tak je můžete podjet ve chvíli, kdy z dálnice před vyhrazený pruh sjíždíte. Ale i v situaci, kdy z odbočovacího pruhu odbočujete.

Ve všech případech je ale potřeba jet velmi opatrně, předvídat, kontrolovat zrcátka a možné úmysly ostatních řidičů.

Umíte se správně připojit na dálnici? Podjíždění povoleno a nebojte se rychlosti

Při připojování je „podjíždění“ pomocník

Pokud se připojujete na dálnici, bude se vám podjíždění často hodit. Řada řidičů si ale neuvědomuje, že k připojení na dálnici je potřeba nabrat dostatečnou rychlost. Nejhorší, co můžete udělat, je zařadit se mezi jedoucí auta hned na začátku připojovacího pruhu, a navíc v nebezpečně nízké rychlosti. Nebojte se pořádně přidat, ideálně se co nejvíce přibližte rychlosti aut v průběžném pruhu. A nebojte se toho, když jich přitom pár podjedete.

Upozorňujeme ale na to, že jakmile byste odbočovací nebo připojovací pruh využili k neoprávněnému předjíždění, pak už se jedná o dopravní přestupek.

Štítky: , , , , , , ,

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Přejít nahoru