prvni_jizda-test-2022-skoda_enyaq_coupe_rs_iv- (1)

Plánujete prodat ojeté auto? Nejlépe a nejrychleji prodáte to černé

Autor: Anina Russová - Zdroj: ÚAMK, carVertical - Foto: Pavel Srp - 30. 4. 2023


Mnohokrát jsme slyšeli, že na barvě u aut záleží jen ženám. Řada studií toto tvrzení už vyvrátila a vyvrací to i fakta. Na barvě záleží všem, aniž si to třeba uvědomují. Existují barvy, díky kterým se auto prodá rychleji. 

Podle ÚAMK je většina kupců poměrně konzervativních a nejčastěji preferují základní barvy černou, bílou a šedou. Že je to pravda dokazují i samotné automobilky, které prodávají auta nejčastěji právě v těchto barvách. Ostatně, stačí se rozhlédnout kolem sebe, zářivé barvy jsou velkou výjimkou.

Na to, jak se barva propisuje do následného prodeje auta se před nedávnem zaměřil web carVertical. Ten přišel na to, že pokud potřebujete auto prodat co možná nejrychleji, mělo by ideálně být právě černé. Taková auta se průměrně prodají za asi 19 dnů. Kromě černých vozidel si velmi dobře vedla i hnědá auta, která se průměrně prodávají za 19,1 dne. Trojici nejrychleji prodávaných barev aut pak uzavírá fialová společně s modrou, které hledají svého kupce v průměru 19,9 dne.

Každé páté auto se prodává jako mladší, než jak tomu ve skutečnosti je

Mezi nejoblíbenější barvy vozidel v České republice prověřených carVertical patří šedá, fialová a černá. „Ano, čtete správně, do trojice nejpopulárnějších barev patří opravdu fialová! Tato barva je také třetí nejrychleji prodávanou barvou auta. Češi mají fialovou opravdu v oblibě, ale nikdo neví, proč je tak populární. Možná to bude nostalgie po legendární Škodě Forman, které fialová velmi slušela? Těžko říct,“ popsalo ÚAMK. Důvodem může být i názor, že právě tyto odstíny vyjadřují blízkost k prémiovým vozům.

Nejdéle se naopak budete zbavovat béžového auta, dle průzkumu o zhruba týden déle než černého. „Hned nad béžovou se nachází žlutá. O důvodech, proč je žlutá barva tak nepopulární můžeme pouze spekulovat. Mnoho lidí má tato auta spojená s taxíky, což může nízkou oblibu této barvy vysvětlovat,“ popsalo ÚAMK. Žluté auto bude hledat kupce v průměru 24,1 dne.

Štítky: , , , , , , ,

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Přejít nahoru