zelena-karta

Píchli jste? Pomoc hledejte na zelené kartě, ale i u policie, a hlavně dbejte na svou bezpečnost

Autor: Anina Russová - Foto: Škoda - 28. 9. 2023


Pneumatiky jsou nedílnou součástí každého auta, a ačkoliv jim řada řidičů nevěnuje prakticky žádnou pozornost, maximálně je občas dofouknou, je to část auta, která je snad nejnáchylnější na problémy. Tím asi největším je situace, kdy pneumatiku během cesty prorazíte. Pokud jde jen o hřebík a pneumatika zcela nepraskla, jde vlastně ještě o tu lepší variantu. Může se ale snadno stát, že třeba o výmol pneumatiku roztrháte úplně. V takovém případě je nutné zachovat klid a nebát se říct si o pomoc.

Hlavně klid a raději nezůstávejte u auta

Pokud dojde k tomu, že cestou do pneumatiky naberete nějaký šroub, dojeďte nejprve na místo, kde můžete bezpečně zastavit a vystoupit z auta. Ideálně třeba na čerpací stanici nebo nejbližší parkoviště. Pneumatika se zpravidla nevypustí během minuty. Takže čas byste mít měli. Pak máte dvě možnosti. Buď kolo vyměnit za rezervu nebo i s hřebíkem dojet do pneuservisu. Vše záleží na tom, jak rychle a jestli vůbec vzduch z pneumatiky uniká. Je ale dost pravděpodobné, že v pneuservisu pneumatiku jen opraví a nebude potřeba nová.

Větší a dražší problém nastane ve chvíli, kdy pneumatiku cestou roztrhnete. V tomto případě se výměně kola nevyhnete, ale je dobré se rozmyslet, zda to budete dělat vy sami nebo si necháte pomoc. Vždy se ale snažte zajet co nejvíce ke kraji, nikdy nezůstávejte v jízdním pruhu. Už v tu chvíli mějte zapnuté varovné blinkry, ať dáte ostatním najevo, že máte problém. Pokud je to jen trochu možné, sjeďte na parkoviště nebo mimo komunikaci.

Poškodili jste si pneumatiku nebo disk o výtluk v silnici? Požádejte o náhradu škody

Následně je nejlepší postupovat jako při nehodě. Oblékněte si vestu a vystupte z auta. Pokud stojíte v odstavném pruhu nebo v blízkosti komunikace, u auta ale nezůstávejte. A to platí pro všechny členy posádky. Jde o vaši bezpečnost, a proto si dobře rozmyslete, zda chcete kolo měnit sami. Právě především v situaci, kdy kolem jezdí jiná auta a kamiony může jít i o život.

Řekněte si o pomoc

Pokud usoudíte, že se do výměny raději pouštět nebudete, zavolejte si o pomoc. V prvé řadě se podívejte na zelenou kartu, kde najdete kontakt na vaši pojišťovnu. Tam zavolejte a vysvětlete problém. Už v rámci povinného ručení máte většinou zdarma alespoň základní asistenci. Buď vám pak asistenční služba kolo vymění nebo vás, v případě potřeby odtáhne do pneuservisu. V každém případě bude jejich velké auto s majákem lépe viditelnější pro ostatní řidiče, což přispěje k bezpečnosti.

Pokud dojde ke zničení pneumatiky na opravdu frekventované silnici nebo na dálnici, nebojte se zavolat policii. Ta na místo buď dorazí s majáky sama nebo vám pošle velkou světelnou šipku ze Správy silnic. Tak jako tak se právě policie může postarat o větší bezpečnost a viditelnost místa, kde s autem stojíte. Nikdy zbytečně neriskujte. Možná byste výměnou svépomocí ušetřili pár minut času, ale ten risk je opravdu velký. Ostatně, ŘSD až příliš často informuje o situacích, kdy nepozorní řidiči přehlédli i pracující silničáře v oranžovém výrazném oblečení. Na to vždy myslete.


TIP: Spočítejte si nejvýhodnější autopojištění

Kalkulačka: povinné ručení a havarijní pojištění


Štítky: , , , , , , , ,

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Přejít nahoru