Peugeot a PSA slaví 100 let od otevření první továrny v Sochaux

Autor: Pavel Srp - 12. 9. 2012


Továrna v Sochaux, jedna z nejstarších továren specializovaných na výrobu automobilů na světě, která je stále v provozu, letos slaví 100 let. Při této příležitosti byla dne 10. září slavnostně zahájena výstava „M14, výstava století“. Výstavu otevřel předseda dozorčí rady Thierry Peugeot a předseda představenstva Philippe Varin, za přítomnosti ministra pro ekonomiku a finance Pierra Moscoviciho.

Továrnu v Sochaux, nejvýznamnější průmyslovou továrnu ve Francii a symbol automobilového průmyslu, založil Peugeot v roce 1912 za účelem výroby nákladních automobilů. Po první světové válce sem podnik soustředil veškerou svou výrobu.

Sochaux je s 12 000 zaměstnanci nejdůležitější složkou výrobní základny skupiny PSA Peugeot Citroën. Skupina v nedávné době investovala 200 milionů eur do výstavby nové karosářské dílny a do modernizace lakovny.

V Sochaux se od založení továrny vyrobilo více než 20 milionů vozů, například modely Peugeot 201, 402, 203, 403, 404 a 504…. Dnes se zde montuje 1 670 automobilů denně: Modely Peugeot 308, 3008, 5008 a Citroën DS5, včetně hybridních verzí. Pracuje zde 12 000 zaměstnanců, z toho téměř 4 000 v oddělení výzkumu a vývoje. Oslavou 100 let výroby v Sochaux skupina vzdává hold generacím žen a mužů, kteří se tu vystřídali, aby přeměnili ocel na stále výkonnější automobily.

Továrna v Sochaux slaví své 100. výročí několika akcemi otevřenými pro veřejnost, které spojuje slogan „Svou sílu čerpáme z naší historie“:

Od 15. září do 15. října se koná velká retrospektivní výstava nazvaná „M14, výstava století“, která představuje především dokumentární fotografie z centrálního archívu skupiny v Terre Blanche, v němž je uloženo více než milion fotografií. Návštěvníci budou mít možnost prožít historii posledních sta let viděnou pohledem ze Sochaux, prostřednictvím témat, jako je vývoj pracovních podmínek, místo žen v průmyslu od roku 1912 či zrod a vývoj vozu.

16. září otevře továrna v Sochaux své brány veřejnosti. Bude se zde konat den „na kole do země automobilů“. Návštěvníci si budou moci společně se svými dětmi projet na kole jednotlivé dílny, které jim představí současní zaměstnanci.

A konečně 20. října se bude v dílně M14 promítat film Charlie Chaplina „Moderní doba“. Hudební doprovod obstará filharmonický orchestr Victor Hugo Franche Comté ve spolupráci s Národním divadlem v Montbéliardu. Druhé promítání bude 21. října rezervováno zaměstnancům továrny.

Tisková zpráva/-PS-

Štítky: , , ,

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Přejít nahoru