parkovani v praze

Parkování má svá pravidla. I směr parkování musíte dodržet

Autor: Radim Plachý -  Foto: Pavel Srp - 12. 4. 2023


Zaparkovat je jednoduché, mohlo by se zdát, prostě jen zajedete na nějaké místo a tam auto zastavíte. Není to ale tak jednoduché, je při tom potřeba sledovat nejen svislé, ale i vodorovné dopravní značky, ale pamatovat i na to, co říká zákon.

Parkujte ve svém směru

Možná se to zdá jako úplná samozřejmost, ale není tomu tak. V ulicích měst se často setkáváme s tím, že auta podélně parkují v protisměru. Jde ale o přestupek. Zákon o provozu na pozemních komunikacích totiž říká, že na obousměrné komunikaci smí řidič zastavit a stát jen vpravo ve směru jízdy a co nejblíže k okraji komunikace. Na jednosměrné komunikaci může stát vpravo i vlevo. Vždy platí, že musí zůstat volný alespoň jeden jízdní pruh široký nejméně 3 metry pro oba směry jízdy.

Přečtěte si také:  Parkování v Praze nemusí být noční můra. Poradíme, jak na to, kde a za kolik

Pokud to poruší, hrozí mu pokuta ve správním řízení až 2 500 Kč, případně tzv. „botičkou“ od městské policie nebo dokonce i odtažení vozidla v případě, že by tvořilo překážku provozu.

Pozor na dopravní značky

Na některých místech dále způsob parkování upravují dopravní značky, a to jak svislé (tedy ty stojící), tak i vodorovné (pruhy na silnici). Pokud se u parkoviště nachází svislá dopravní značka „Parkoviště“, je třeba takový způsob parkování dodržovat. Značka může říkat, že se zde parkuje kolmo, podélně, šikmo, ale třeba také zčásti na chodníku a podobně. Někdy značku doprovází ještě dodatková tabulka.

svisle_dopravni_znacky-parkovani
Symboly na svislých dopravních značkách | Zdroj: Ministerstvo dopravy ČR

Jestliže je na zemi žlutá čára, pak na takovém místě parkovat nesmíte. Žlutá čára může být vyznačena na silnici i na obrubníku vedle vozovky a značí úsek, kde je zakázáno zastavení a stání.

Přečtěte si také:  Elektromobily mají parkování v zónách zdarma. Ale neplatí to ve všech

Barevné parkovací zóny

V Praze i v dalších městech existují i zóny placeného stání, které se barevně rozlišují. V hlavním městě jsou tři: modrá, oranžová a fialová. V každé z nich platí jiné podmínky.

Modrá zóna je určena pro rezidenty, kteří mají platné parkovací povolení – slouží pro dlouhodobé stání obyvatel s místem trvalého pobytu v té konkrétní oblasti v Praze (rezidenti) a vlastníků nemovitostí a podnikatelských subjektů se sídlem nebo provozovnou (abonenti) – a pro vozidla se zvláštní registrační značkou pro elektrická a některá plug-in hybridní vozidla („EL“). Ti zde mohou zaparkovat bezplatně. Existuje ale i možnost parkovat zde pro všechna vozidla. Tato možnost je maximálně na jednu nebo dvě hodiny, podle místa, a je dražší než na zbylých dvou zónách.

Fialová zóna je určena pro tzv. smíšené parkování. Bez omezení zde mohou parkovat pouze lidé s platným parkovacím oprávněním (rezidenti a abonenti) za podmínek jako v modré zóně, ale současně zde mohou parkovat i návštěvníci bez parkovacího oprávnění. Ti však mají povinnost uhradit částku za dobu parkování. Platí se vždy dopředu. Ve fialové zóně je možné parkovat maximálně 24 hodin.

Přečtěte si také:  Pražská městská policie se zaměřila na neoprávněné parkování na místech pro invalidy

A nakonec je tu oranžová zóna. Ta je určena pro návštěvníky. Tyto zóny nejsou určeny pro rezidenty, abonenty ani „elektrická“ auta a neplatí zde dlouhodobé parkovací oprávnění. Doba parkování je omezena a parkování je třeba opět dopředu uhradit buď v parkovacím automatu nebo v aplikaci.

Štítky: , , , , , , , , , , ,

2 názory na “Parkování má svá pravidla. I směr parkování musíte dodržet”

  1. Petere, jste dyslektik, dysgrafik nebo absolvent zvláštní školy?
    Co takhle začátek věty, velké písmeno na konci tečka? I nebo Y , to je taky jedno, že? Raději už nikam nepište , potom každý pozná, jak na tom jste!!!

  2. Peter Novák

    Ohledně parkování evidentně jasně viznaceno na vozovce žlutý kříž a u něj přístup od silnice k chodníku ten vede k vchodu obytnej dům bytová jednotka takže je zablokován přístup k chodníku nebo od chodníku směrem na druhou stranu ty lidi co to tak zaparkujou buď u nás nebydlí ale jinde nebo jsou to od jinud přitom je to jasné porušení stání parkování atd to by jsme museli neustále volat meskou policiji už pár krát dali lístek ale stejně se zaparkuje přitom ne jednou musela záchrana služba to objizdet po trávníku atd k potřebě pacienta nebo popelari nevivezli kontejner nepřijdete ani z nákupem natož si přetáhnout nábytek atd jsou to arogantní bezohledni ho…

    vada

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *