Paříž a Madrid brzy zcela bez aut? Je to možné, chtějí je tu totiž zakázat

Autor: Tisková zpráva -   18. 1. 2017


Paříž a Madrid se možná brzy dočkají jedné velké změny. Starostky obou měst Anne Hidalgo (Paříž) a Manuela Carmena (Madrid) by totiž rády automobilismus v těchto metropolích zcela zakázaly. Obě mají pocit, že auta jako taková jsou v dnešní době přežitkem, který by neměl být podporován. Místo toho chtějí plošně zavést cyklopruhy a do center měst povolit měst maximálně MHD.

Není to pohádka nějaké vzdálené budoucnosti. Obě si celkem notují a shodly se na tom, že je možné toto zavést do praxe zhruba do pěti let. A vypadá to, že se jim to možná i povede. Paříž v posledních letech bojuje se smogem z věčných kolon a tak se snaží zavádět různé postupy, které by kolonám předcházely. Už dnes platí, že bez speciální eko plakety se do centra Paříže prostě nedostanete (výjimku zatím mají turisté). Bohužel ale asi vedení města nedošlo, že věčným přidáváním MHD a cyklopruhů se situace v dopravě bude jen zhoršovat. Madrid, Paříž a nakonec třeba i Praha jsou stará města, která nejsou koncipována tak, aby nápor jízdních kol, autobusů, tramvají a aut zvládla. Chtělo by to mezi tím vším ale najít zdravou rovnováhu a ne trestat motoristy za to, že mají auta a že bydlí ve městě.

Možná si myslíte, že nás se nic podobného netýká. No, myslíme si, že ano. Jen se podívejte na stále zvyšující se počet hloupých parkovacích zón, zbytečných cyklopruhů na velmi frekventovaných silnicích a stále zvyšující se počet pruhů jen pro MHD. I u nás se bohužel politici obzvlášť před volbami mění na tupé bytosti bez špetky selského rozumu a tak se může stát, že podobný nesmysl brzo vejde v platnost i u nás. My jen doufáme, že se toho nedožijeme.

Štítky: , , , ,

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *