Pancéřování nebo protipožární systém. Tohle Volvo je opravdu hodně speciální

Autor: Anina Russová - 28. 6. 2019


Na první pohled byste řekli, že se díváte na celkem obyčejné černé Volvo XC90. Ovšem, při bližším zkoumání byste však zjistili, že obyčejné rozhodně není. Ocení ho hlavně bohatí podnikatelé, ale i celebrity a spokojit by se s ním mohli i mafiánští bossové. Důvod je prostý.

Toto Volvo XC90 Armored, jak ho ve Volvu pojmenovali, vydrží vše od zásahu střelnou zbraní, přes malý výbuch až po požár. Při tom všem navíc umí udržet posádku v bezpečí.

Volvo na tomto upraveném modelu pracovala bezmála dva roky a jeho cílem je získat druhé nejvyšší možné bezpečnostní hodnocení, které má označení VPAM VR8. VPAM je organizace, která vyvíjí, zkoumá a také testuje neprůstřelné materiály a označení VR8 znamená 360stupňový balistický odpor. Podle toho, co o autě víme, je asi jisté, že Volvo toto ocenění dostane.

INKAS Mercedes-Benz G 63 AMG: obrněný tank vyráží na silnici

Základem pro stavbu se stal model XC90 T6 AWD. Jakmile ho ve Švédsku vyrobili, poslali ho do sídla společnosti TRASCO Bremen v Německu, kde se postarali o pancéřování. To zajišťuje vysokopevnostní ocel o tloušťce 10 milimetrů, přičemž k tomu patří i speciální skla do oken, jejichž tloušťka je až 50 milimetrů. Celé opancéřování má hmotnost asi 1400 kilogramů + k tomu připočítejte další věci. To znamená, že celková hmotnost auta, měřená s pěti osobami uvnitř, vyskočila na mohutných 4490 kilogramů. Kvůli tomu musel být ve zcela přepracován jak podvozek, protože ten standardní by takovou hmotnost neuvezl, tak také brzdy, které musely být notně posíleny.

Podle Stephana Greena, marketingového ředitele společnosti Volvo, bylo prý důležité, aby si pancéřovaná novinka udržela jízdní vlastnosti vozu typu SUV. Kromě pancéřování autu pak přidali řadu dalších bezpečnostních vychytávek včetně integrovaného protipožárního systému umístěného v motorovém prostoru.

Jak už asi tušíte, cena takového superbezpečného Volva není nízká. Automobilka si tento pancéřovaný vůz cení na v přepočtu zhruba 12,8 milionu korun. Případní zájemci už mohou XC90 Armored objednávat a dočkají se nejdříve koncem letošního roku.  

Štítky: , , , ,

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Přejít nahoru