audi_rs3_sportback-tankovani-cerpaci_stanice

Paliva jsou letos extrémně drahá, ale jejich spotřeba meziročně vzrostla

Autor: Radim Plachý - Zdroj: ČTK, ČAPPO - Foto: Pavel Srp - 22. 9. 2022


V posledních měsících vystoupaly ceny pohonných hmot na rekordní hodnoty, ale statistické údaje ukazují, že tankujeme více než v loňském roce. Za první pololetí letošního roku vzrostla spotřeba pohonných hmot na 3,99 miliardy litrů, což je 9% nárůst.

Češi tankují v letošním roce více než v tom loňském. Za první pololetí natankovali o 9 % paliva více. Pokud bychom to rozložili  na druhy paliva, u  benzinu je meziroční nárůst dokonce 17% na celkem jednu miliardu litrů, u nafty je nárůst o 7 % na 2,97 miliardy litrů. Údaje pocházejí od České asociace petrolejářského průmyslu a obchodu (ČAPPO).

Přečtěte si také:  Pozor na červená auta. Podle statistik mají nejčastěji dopravní nehody

Meziroční nárůst přesto způsobila hlavně loňská koronavirová pandemie, která nás v prvním čtvrtletí skoro na měsíc zavřela doma. Letos se nic takového nedělo a kvůli ruské invazi na Ukrajinu vzrostly ceny paliva. Václav Loula z ČAPPO pro ČTK řekl: „Nárůsty spotřeby automobilových benzinů v období leden až duben 2022 dosahovaly 21 až 51 procent. Je nutné také zdůraznit další rozhodující vliv, jakým byl válečný konflikt a obavy veřejnosti z nedostatku všech druhů pohonných hmot. Tato obava se projevila nákupem do zásob u spotřebitelů.“ Výsledkem bylo, že v květnu a v červnu se meziroční růst zastavil, a benzin jsme dokonce tankovali o 1 % méně než v roce 2021. „Byla to očekávaná reakce na růst cen energií pro domácnosti, nárůst cen potravin, dalších služeb a samozřejmě i cen pohonných hmot a ve svém důsledku omezování domácí spotřeby,“ dodal pro ČTK Václav Loula.

Ministerstvo financí zveřejnilo výsledky kontrol marží čerpacích stanic. Mají klesající trend

Největší nárůst spotřeby byl v březnu. To se ale není čemu divit, protože první tři týdny v březnu 2021 zažila Česká republika velký lockdown a nemohli jsme cestovat mimo svůj domovský kraj. Současně s tím je letos vyšší podíl kamionové přepravy. Rozdíl v březnu 2021 a 2022 je 16 % ve prospěch letošního roku. „Nárůst je ovlivněn také náročností řady odvětví na spotřebu motorové nafty, především z důvodů mezinárodní kamionové dopravy a veřejné nákladní tuzemské dopravy pro zajištění zásobování trhu důležitými komoditami,“ komentoval situaci Václav Loula.

Václav Loula očekává, že ve druhém pololetí roku 2022 bude naopak poptávka po pohonných hmotách nižší. Důvodem má být omezování Čechů kvůli vysokým cenám energií, potravin, ale i celkově vysoké inflaci. Meziročně by pak za celý rok mohla spotřeba pohonných hmot vzrůst maximálně o jednotky procent.

Přečtěte si také:  Průměrné odškodnění za dopravní nehodu vzrostlo na 927 345 korun. Na co máte po nehodě nárok?

Podle statistik ČAPPO byla ovšem spotřeba s předchozími „předcovidovými“ roky srovnatelná.  V květnu 2022 bylo prodáno 135 litrů, v červnu 2022 146 milionů litrů benzinu. V roce 2019 to bylo 148, respektive 146 milionu litrů benzinu. V případě motorové nafty byla v květnu a červnu 2022 spotřeba 417, respektive 455 milionu litrů, v roce 2019 to bylo 431, respektive 426 milionů litrů.

Štítky: , , , ,

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Přejít na začátek