A vy jste si mysleli, že Zonda je mrtvá… Ale kdeže. Pagani Zonda s přídomkem Revolucion dostála svému jménu a podle neoficiálních informací se stala naprosto nejrychlejším vozem Severní smyčky Nürburgringu. Jeden z nejtěžších a určitě ten nejznámější okruh na světě má nového krále, tedy pardon, královnu s časem 6:30.

Abychom Zondu Revolucion trochu zasadili do kontextu, své soupeře v podobě Nissanu GT-R Nismo pokořila téměř o 39 sekund, Lamborghini Aventador SV nebo třeba Porsche 918 Spyder pak o plných 30 s. Velice významně, a to o 18 sekund porazila Zonda Revolucion také sebe sama (Pagani Zonda R, 2010) a nebo ultimátní Radical SR8LM. Samozřejmě, jak asi tušíte, silniční homologaci by tento speciál získal těžko. Z tohoto žebříčku tak automaticky vypadává, ale nejrychlejší vůz na Ringu, to mu patrně dlouho nikdo neodpáře.

Na světlo světa se celkově dostalo pouze pět exemplářů. Okruhový speciál si automobilka cení na 2,2 milionu € a to, prosím, bez DPH. Pokud byste si tohoto mazlíka dovezli do českých luhů a hájů a chtěli se s ním projet třeba v Brně na okruhu, do prvního štěknutí z výfuku byste museli svůj účet odlehčit o cca 72 milionů korun. Uff.

Pod komplikovanou, celokarbonovou karoserií se ukrývá šestilitrový motor V12 z dílny AMG, který dopují dvě obří turbodmychadla. Celkový výkon je krásných kulatých 800 koní (588 kW) a točivý moment je omezovačem krocen na hranici 750 Nm. Oproti původní Zondě R je tu nárůst 50 koní a zejména je významně vylepšená aerodynamika. Nové jsou deflektory vpředu, stabilizátor vzadu a zadní křídlo, které se neustále přizpůsobuje, a má systém podobný systému DRS z Formule 1. Nicméně daleko důležitější je pro takto fenomenální čas na trati hmotnost vozu. A teď se něčeho chytněte. Titan a uhlíková vlákna, jsou téměř jediné dva materiály, které mohou na šasi a karoserii přijít. A díky nim se podařilo stlačit hmotnost na neskutečných 1 070 kg!

Na video z okruhu zatím musíme počkat, stejně jako na potvrzení času od automobilky. Prozatím si alespoň poslechněte, jak brutálně Pagani Zonda R zní.

Přidat komentář