dalnice-D1

Otáčení a couvání na dálnici bude za výrazně dražší pokutu. Jde totiž o jednu z nejnebezpečnějších řidičských chyb

Autor: Anina Russová - Zdroj a foto: MDČR - 11. 8. 2022


Policisté se poměrně často setkávají s řidiči, kteří z naprosto nepochopitelných důvodů couvají nebo se otáčejí do protisměru na dálnicích. Jsou také řidiči, kteří rovnou do protisměru najedou. Bohužel většinou pak reagují špatně. Místo toho, aby zastavili mimo jízdní pruhy, pokračují ve své cestě dál. Vůbec si možná nepřipouštějí, do jak nebezpečné situace dostávají sebe, ale také všechny ostatní. I proto chystaná novela zákona o provozu na pozemních komunikacích přinese změny v trestání tohoto přestupku.

V současné době se zákon na tento nebezpečný jev dívá pokutou mezi 5000 Kč a 10 000 Kč, sedmi trestnými body a zákazem řízení na půl roku až jeden rok. Novela zákona bodový sazebník změní, takže nově bude za tento přestupek hrozit jen šest trestných bodů, což bude nově možné maximum. K tomu pokuta v rozmezí 7000 Kč až 25 000 Kč. Na místě pak bude možné uložit pokutu až 5000 Kč. Délka zákazu řízení by se měnit neměla.

Přečtěte si také:  Jízda v protisměru na dálnici vyžaduje okamžitou reakci. I zlomek sekundy může zachránit životy

Policisté upozorňují také na to, že ne vždy jde o řidiče, kterým se nechce čekat v kolonách, a tak se otáčí na nejbližší sjezd. Ani o ty, kteří prostě chybují, a na dálnici najedou v protisměru. Evidují totiž i případy, kdy řidiči zazmatkují ve chvíli, kdy jim dojde, že nemají zaplacenou dálniční známku. V takovém případě je ale nejlepší dojet na nejbližší sjezd a po něm opustit dálnici tak, jak se má a jak je bezpečné. „Případná pokuta za to, že nemáte dálniční známku, se nedá srovnat s ohrožení vlastního života nebo životů dalších řidičů na dálnici,“ řekla před nedávnem policejní tisková mluvčí Kateřina Krejčí.

Štítky: , , , , , ,

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Přejít na začátek