Opravdu máte v povinné výbavě vše? Doporučujeme přidat i pár nepovinných věcí, které mohou zachránit život i majetek

Autor: Radim Plachý - Zdroj: Zákon o silničním provozu, ČSOB Pojišťovna - Foto: Anina Russová - 17. 10. 2024


Ruku na srdce, kdy jste si naposledy zkontrolovali povinnou výbavu? Většina z nás ji vozí v kufru a pořádně ani neví, kde přesně je. Proto si dnes projdeme, co všechno má povinná výbava obsahovat a kde její jednotlivé části vozit.

Co je opravdu povinné?

Dle zákona by každý z nás měl v autě vozit několik věcí, bez kterých hrozí pokuta. Každý tedy musí mít v autě reflexní vestu, rezervní kolo nebo sadu na opravu pneumatik, výstražný trojúhelník a neporušenou autolékárničku. U té už neplatí, že je nutné ji po expiraci vyhazovat, vždy ale platí, že její obsah musí být kompletní.

Zkontrolujte si tedy, že máte hotový obvaz s polštářkem, totéž se dvěma polštářky, cívku hladké náplasti, škrticí obinadlo z pryže, izometrickou fólii a nůžky se zaoblenými hroty. „Povinnou součástí autolékárničky už není trojcípý šátek, rouška a náplast s polštářkem, ovšem ničemu neuškodí, když v ní budete mít i tyto věci. Zároveň je vhodné doplnit obsah lékárničky o léky proti bolesti, na horečku a na alergie. Na léky myslete hlavně při dlouhých cestách,“ radí ČSOB Pojišťovna.

Připomínáme, že k rezervnímu kolu musíte mít také hever a klíč na kola. Nicméně pokud máte sjednanou asistenci pokrývající defekt, nemusíte mít ani rezervu, ani sadu na opravu pneumatiky.

Co raději vozit navíc?

Už v případě lékárničky je dobré s sebou vozit pár věcí navíc – například prášek na bolest hlavy může snadno ocenit i samotný řidič. Dále doporučujeme vozit v autě minimálně čtyři reflexní vesty, zjednodušeně řečeno jednu pro každého cestujícího. U nás to sice povinné není, ale v řadě okolních zemí ano. Při nehodě či poruše je důležitá bezpečnost všech členů posádky a skutečnost, že jsou díky vestám dobře vidět, tomu výrazně pomůže.

Kromě toho rozhodně doporučujeme vozit alespoň malý hasicí přístroj. Nestojí mnoho a může pomoci zachránit auto, ačkoli větší požáry je samozřejmě lepší nechat na hasičích. Stejně jako u vest platí, že je dobré hasicí přístroj vozit přímo v kabině vozu, ovšem dobře připevněný, aby v případě nehody nezpůsobil zranění. Jaký hasicí přístroj vybrat a jak jej připevnit, se můžete dočíst v odkaze na náš nedávný článek, který je uveden výše.

V zimních měsících doporučujeme vozit škrabku na okna a smetáček, případně doplnit sprejem na rozmrazování oken, který vám může ušetřit mnoho nepříjemných chvil. Hodit se mohou i startovací kabely, tažné lano a baterka nebo jiná svítilna. Nezapomeňte také přidat do nějaké přihrádky formulář záznamu o dopravní nehodě a propisku.


TIP: Spočítejte si nejvýhodnější autopojištění

Kalkulačka: povinné ručení a havarijní pojištění


Štítky: , , , , , , ,

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Přejít nahoru