opel kohaf

Opel předvedl, jak vypadá autonomní jízda v modelu Insignia, auto si při ní stále hlídá řidiče

Autor: Tisková zpráva - 1. 10. 2018


Opel úspěšně demonstroval svůj postup na cestě k dopravě s menším množstvím dopravných nehod a k pohodlné jízdě, kdy si řidič může číst, psát nebo odpočívat namísto toho, aby musel neustále ovládat automobil. Opel se totiž už řadu let podílí na německém výzkumném projektu „Ko-HAF“ (Kooperatives hochautomatisiertes Fahren) kooperativní vysoce automatizované jízdy, který byl zahájen v červnu roku 2015. Na testovací dráze zkušebního centra automobilky Opel v německém Dudenhofenu dokládal prototyp Insignia během finální prezentace projektu Ko-HAF funkčnost systémů kooperativní vysoce automatizované jízdy.

Vůz vybavený systémem pro kooperativní vysoce automatizovanou jízdu nemusí řidič stále kontrolovat – může se věnovat i jiným činnostem, ale na výzvu systému musí být schopen v předepsaném časovém intervalu převzít řízení vozu. Automobil proto musí být schopen „vidět“ daleko dopředu, což mu umožňuje celý komplex senzorů a čidel. Vozidla projektu Ko-HAF neustále posílají informace o aktuálních jízdních podmínkách (např. o dopravních zácpách, opravách daných úseků nebo nehodách na trase) centrálnímu zabezpečovacímu serveru. Takto sesbírané informace se rychle třídí a vyhodnocují, takže další vozidla v systému Ko-HAF získávají včas potřebná data pro automatizovanou jízdu. Jde o jakýsi “umělý horizont“, který dává ucelený obraz o dopravní situaci na trase vozu.

Opel se v projektu Ko-HAF soustředil na zpracování a digitalizaci map a proces přechodu vozu z automatizované jízdy do režimu ovládání řidičem. Konstruktéři Opelu navrhli architekturu, rozhraní a protokoly zabezpečovacího serveru.

Další klíčovou úlohou byl vývoj autolokalizační metody pro Ko-HAF vozy. Konstruktéři automobilky Opel navrhli algoritmy pro vizuální mapování a lokalizaci, které jsou propojeny s informacemi z digitálních map na palubě vozu, se senzory pohybu a s družicovým navigačním systémem GNSS (Global Navigation Satellite System). Také tato metoda lokalizace se ověřovala na testovacím prototypu Opel Insignia ve zkušebním centru Opelu a na testovací trase programu Ko-HAF na dálnicích v okolí Frankfurtu nad Mohanem.

Další oblast výzkumu specialistů automobilky Opel byla zaměřena na činnost řidiče. Konstruktéři vyvinuli soustavu senzorů a řídicí software, které umožňují monitorovat a hodnotit činnost řidiče v čase, kdy vůz jede v automatickém režimu.

opel kohaf

Štítky: , , , , , ,

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Přejít nahoru