Opel se pilně připravuje na nadcházející závodní sezónou, se svou novou Astrou se totiž rozhodl vstoupit do šampionátů  TCR International Series a ADAC TCR Germany. Speciál postavený na bázi pětidvéřové Astry se letos poprvé ukáže na závoděn 2. a 3. dubna v Bahrajnu.

K představení nové Astry TCR došlo na podzim loňského roku na belgickém okruhu Jules Tacheny. Od začátku letošního roku Astra absolvovala desítky předsezónních testů v portugalském Estorilu, s jejichž výsledky je Jörg Schrott, ředitel Opel Motorsport, spokojen. Prý dokonce speciál TCR předčil jejich očekávání. K nám se po tomto testování dostalo první video a zároveň s ním také informace a dodávce prvních vozů. Ty budou týmům dodány před koncem letošního února. Jako ukazatel kvality Schrott uvedl, že italský tým Target Competition, který je se Seatem Leon a švýcarským jezdcem Stefanem Cominim držitelem jezdeckého i týmového mistrovského titulu z loňské sezóny TCR International Series si objednal celkem sedm vozů.

Trojice vozů zamíří do mezinárodního šampionátu TCR International, zatímco zbývající čtyři zůstávají v domovině a budou se účastnit podniku ADAC TCR Germany. Mezinárodní šampionát TCR International Series čítá pro letošní rok celkem jedenáct podniků. První, již zmiňovaný, bude 2. a 3. dubna v Bahrajnu. Poslední závod se pak pojede 20. listopadu v Číně. Německá obdoba má obsahovat celkem sedm závodů.

Závěrem něco málo o technice. Opel Astra TCR má pod kapotou přeplňovaný dvoulitr o výkonu 330 koní (243 kW) a maixmálním točivém momentu 420 Nm. Maximální váha vozu je regulemi limitována a to na hodnotu 1 200 kg. Výkon je posílán striktně na přední kola a to díky šestistupňové sekvenci s pádlovým řazením a automatickými meziplyny. Samozřejmostí je zákaz elektronických systémů – ABS ani ESP tudíž v Astře TCR není.

Hlavní výhodou závodů TCR, které jsou hodně podobné například WTTC, mají být nižší náklady. Speciál má stát zhruba 90 000 € (cca 2,43 milionu korun). Provoz během závodního víkendu by pak tým měl vyjít zhruba o 1/3 méně, než v případě WTTC.