dacia_duster-RZ-registracni_znacky_na_prani

Od začátku března čeká Čechy nový systém evidenčních kontrol, vyndání RZ z depozitu bez platné TK a další změny

Autor: Josef Pelikán - Zdroj: Ministerstvo dopravy ČR - Foto: Pavel Srp - 23. 2. 2023


Od začátku března vstupuje v účinnost první balíček změn v rámci rozsáhlé novely zákona o podmínkách provozu vozidel na pozemních komunikacích. Novinky se týkají především oblasti registrace vozidel a provádění evidenčních kontrol. Odpadá povinnost absolvovat evidenční kontrolu při změně, kdy se provozovatel vozidla stává vlastníkem, platnost evidenční kontroly se pak prodlužuje na 1 rok. Jednodušší bude i rezervace registrační značky.

„Jedním z hlavních úkolů naší vlády je výrazné zjednodušení současného byrokratického molochu. Do toho patří i významné změny v systému evidenčních kontrol a registrací vozidel. Prodloužíme platnost evidenční kontroly ze současných 30 dní na 1 rok, a to i zpětně, a rušíme povinnost absolvovat ji na konci leasingu,“ říká ministr dopravy Martin Kupka.

U evidenčních kontrol dochází k prodloužení platnosti ze současných 30 dnů na 1 rok, a to bez omezení počtu úkonů. Toto prodloužení platí zpětně i pro již proběhlé evidenční kontroly. Pokud tedy například řidič úspěšně absolvoval evidenční kontrolu v lednu 2023, platí mu nově do ledna roku 2024. Zároveň nebude nutné předkládat protokol o jejím provedení při zápisu vozidla ani při změně vlastníka či provozovatele. Tyto informace si digitální systémy státu předají mezi sebou automaticky.

Historická auta povinně na STK, delší evidenční kontrola a konec techničáků. Zeman podepsal novelu zákona

Nově odpadá i dosavadní nutnost absolvovat evidenční kontrolu u některých úkonů. Evidenční kontrolu tak nebude třeba provádět při změně, kdy se provozovatel vozidla stává vlastníkem, typicky po ukončení leasingu vozidla – tedy v případě, kdy má být jako nový vlastník zapsán jeho dosavadní provozovatel. „Každoročně probíhalo kolem 1 milionu evidenčních kontrol. Nyní se tento počet výrazně sníží a lidé tak ušetří spoustu svého času i peněz,“ dodává ministr Kupka.

Změny u rezervace registračních značek

Jednodušší bude i rezervace registrační značky. Od 1. března si zájemci budou moci zarezervovat značku už 1 měsíc před registrací vozidla. „Usnadníme práci a ušetříme čas například autodopravcům, kteří si zařizují všechny formality spojené se zařazením nového auta do svých flotil,“ přibližuje význam této novinky ministr dopravy.

Dobrou zprávu máme i pro držitele registračních značek na přání. K 1. 3. se též prodlužuje rezervace značky na přání při uložení značky na úřadu obce s rozšířenou působností, a to z 3 měsíců na 6.

A konečně od začátku března platí, že v případě ukončení vyřazení vozidla už nebude nutné dokládat absolvování STK. Nově postačí pouze zelená karta.

Počátkem září vstoupí v platnost další řada změn, které se budou týkat především provozovatelů historických vozidel. Vše vyvrcholí 1. lednem příštího roku, kdy dojde ke zrušení povinnosti mít velký technický průkaz. Řidiči tak místo dvou průkazů budou nově potřebovat jen jeden. Malý technický průkaz se doplní o některé údaje, ostatní technické informace budou dostupné elektronicky a řidič je bude mít vždycky po ruce, třeba ve svém mobilu.

Štítky: , , , , , , , , ,

35 názorů na “Od začátku března čeká Čechy nový systém evidenčních kontrol, vyndání RZ z depozitu bez platné TK a další změny”

 1. Myslel jsem, ze evidencka je porad 15 dnu. Kupoval jsem auto od dobreho kamarada, zadny problem, plna spoluprace, jenom oba chodime do prace, do toho nemoc a byli jsme radi, ze se to ten 15. den povedlo prepsat. Kdybych vedel, ze na podzim 2022 uz platila 30 dnu, bylo by to o dost mene stresove.

   1. Tonení pravda, platila 14 dní, pak se to prodloužilo na 30 dní, protože to byl totální nesmysl.

  1. Stačí použít google, případně zavolat na registr vozidel. :) Člověk si pak ušetří tolik stresu. 😆

  2. Ten vepředu

   Váš nick naprosto sedi :D patnáctý den se to povedlo i přes to, že na přepis je ze zákona deset dnů a evidenčku jste měl na patnáct dnů ikdyž všichni ostatní ji měli na 30. Dobrá práce! :D dobrý kamarád vám jistě prodal super auto jak vás tak čtu..

 2. No mohlo to být ještě jednodušší …..třeba prodloužit STK pro osobní používání na 4roky.

  1. S tím bych nesouhlasil. Jasně, jsou lidé, co najedou 1000km za rok, tam je to asi „schůdné“, nicméně jsou auta, co ročně dají klidně 60,80, 100 000km! a tam po dvou letech už je zatraceně znát opotřebení vozu. Takže v těchto případech by naopak měl smysl ještě kratších intervalů. Bohužel snažit se naohýbat interval STK k ujetým km by vedl zase jen k tomu, že by někteří laborovali s ujetými km papírově, ne podle reálu.Na auto je potřeba pohlížet jako na legálně drženou zbraň.

 3. Co s SPZ malých motocyklů. Při přepisu příp při vyzvednutí z depozita dostanete na pionýra nový TP a novou velkou SPZ. Tím u starším malých moto ho stát znehodnotí, protože již není původní, A jav vypajá JAWA 550 Pařez s Obrovskou SPZ? Strašně. Budete s tím něco dělat?

  1. Pokud jste dal SPZ do depozitu, tak ji normálně vyzvednete. Zatím to tak platí. Narážíte asi na tuto novelu, že?

   „(8) Obecní úřad obce s rozšířenou působností současně s rozhodnutím o ukončení vyřazení silničního vozidla z provozu vrátí vlastníkovi silničního vozidla osvědčení o registraci silničního vozidla a tabulky s přidělenou registrační značkou a vyznačí ukončení vyřazení z provozu v technickém průkazu silničního vozidla. Pokud byl použit postup podle § 7c, obecní úřad obce s rozšířenou působností přidělí k silničnímu vozidlu registrační značku a vydá tabulky s přidělenou registrační značkou a nové osvědčení o registraci vozidla. Trvalo-li vyřazení silničního vozidla z provozu déle než 3 po sobě jdoucí roky, obecní úřad obce s rozšířenou působností přidělí silničnímu vozidlu novou registrační značku a vydá tabulky s touto registrační značkou a nové osvědčení o registraci vozidla; to neplatí, požádal-li vlastník silničního vozidla před uplynutím této lhůty o zachování registrační značky, tabulek s touto registrační značkou a osvědčení o registraci vozidla.“

   Zákon č. 56/2001 Sb., §12 bod 8. >>> https://www.zakonyprolidi.cz/cs/2001-56/zneni-20230301#p12

  2. Na to je jen jedna rada.Nedávat pionýra do depozitu.Mám také několik pionýrů a těch cca 150 kč co kus za rok na pojištění mě fakt nezabije.

   1. Karel Novák

    To myslíte vážně,že platíte za pionýra 150.- ročně. ?
    Prosím Vás u koho to máte pojištěné ? Na mě chtějí gauneři z Alianz za Babetu 380 korun.

 4. Všude ve světě evidence není! Žil jsem v Anglii – Irsku – Kanadě, tohle vymyslí jen Čech 🤣 no koment stát retardů 😂

  1. Český Honza

   Evidence není? Že se dováží auta z Anglie s doklady…. A jak jinak než z evidence by jste chtěl dohledat majitele při krádeži, nehodě,….. Škoda, že jste tam nezůstal!

  2. Ano, v Anglii při koupi auta strávíte na internetu 5 minut a máte auto přepsané i pojištěné. Nic navíc se nedělá a dokonce ani neplatí. To až bude doma v Česku to bude teprve život…

 5. Kdyby aspoň eurobyrokrati umožnili absolvovat STK a emise kdekoliv v EU. Řeším teď auto na českých značkách ve Španělsku, s propadlou technickou. Přivézt ho na plaťáku do Čech na STK = 40 tisíc kaček. Pokud bych si ho chtěl přeregistrovat na španělské SPZ, i tak s ním musím do Čech na evidenčku.

  1. nemusis, resil jsem auto ze slovenska do cr, auto jsem normalne prihlasil v cr, a s dokladame ze auto uz je registrovane v cr jsem na slovensku odhlasil z evidence a povinne… ;)

  2. Pokud je vůz na tebe, tak musí jít přepsat všude v EU pokud máš v dané zemi bydliště. Samozřejmě po absolvování místních STK a úřadu. Úřady by si měly přeposlat informaci o registraci a odhlášení. CZ+ES. Asi je lepší informovat poté CZ úřad o registraci v ES.

 6. Lidé dělali evidenční kontrolní třeba za měsíc 2x normálně zlodejove nic jiného. 2x platit za evidencku 450kc.protoze jste to nestihli třeba z důvodu přepsat. Tak znova zaplatit. Prasata nic jiného.

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Přejít nahoru