bmw_m3-pov-dalnice

Od března příštího roku budou k dispozici jednodenní dálniční známky. Platit budou i hybridy

Autor: Anina Russová - Zdroj: Ministerstvo dopravy - Foto: Pavel Srp - 12. 5. 2023


O jednodenní dálničních známkách už se mluví hodně dlouho. Ještě před pár lety ministerstvo dopravy tvrdilo, že by se nevyplatily. Pak ale zakročila Evropská unie, která je členským státům zjednodušeně řečeno přikázala. Byť konečné nastavení a fungování jednodenních známek nechala na každém státu. Ministr dopravy Martin Kupka pak před několika měsíci potvrdil, že se na jejich spuštění pracuje. A dojít by k němu mělo na jaře příštího roku.

Jednodenní dálniční známky s největší pravděpodobností využijí hlavně ti, kteří přes Česko jen projíždí. Nebo ti, kteří dálnici potřebují opravdu jen výjimečně. Podle ministra dopravy Martina Kupky bude systém jednodenních známek spuštěn 1. března 2024, přičemž základní cena bude 200 Kč.

Přečtěte si také:  Je to potvrzeno, dálniční známky zdraží a rozhodně ne naposled. Ceny se budou měnit dle inflace

Vozidla na biometan nebo zemní plyn budou platit polovinu, tedy 100 Kč. Elektromobily a vodíková auta budou i nadále jezdit zdarma. Ovšem novinkou je zpoplatnění hybridů s emisemi do 50 gramů CO2 na 100 kilometrů. Taková auta v současné době jezdí také zdarma, ostatně, mají nárok na elektrické registrační značky. Ovšem spuštění jednodenní dálniční známky naznačuje, že i tato auta budou platit dálniční poplatek. Byť snížený. V případě těchto známek půjde o 50 Kč.

Štítky: , , , , ,

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *