Od 12 let na přední sedadlo? Zapomeňte, zákon je už řadu let mnohem přísnější

Autor: Anina Russová - Zdroj: Zákon o silničním provozu - Foto: Škoda - 10. 3. 2025


Také pamatujete doby, kdy děti mohly s úderem 12. narozenin jezdit na předním sedadle a bez dětské sedačky? Ta doba už je dávno pryč, dnes je převoz dětí v autě z pohledu zákona mnohem přísnější. A také mnohem dražší.

Použití dětských sedaček upravuje zákon o silničním provozu, konkrétně paragraf 6, který mimo jiné říká: „Řidič je povinen přepravovat ve vozidle kategorie M1, N1, N2 nebo N3, které je vybaveno zádržným bezpečnostním systémem, dítě, jehož tělesná hmotnost nepřevyšuje 36 kg a tělesná výška nepřevyšuje 150 cm, pouze za použití dětské autosedačky. Dítě musí být umístěno v dětské autosedačce, která odpovídá jeho hmotnosti a tělesným rozměrům. Na sedadle, které je vybaveno airbagem, který nebyl uveden mimo činnost, nebo pokud byl uveden mimo činnost automaticky, nesmí být dítě v dětské autosedačce přepravováno čelem proti směru jízdy.“ Řidič tedy musí umístit a upevnit dětskou autosedačku na sedadle a dítě do dětské autosedačky podle podmínek stanovených výrobcem dětské autosedačky v návodu k použití této dětské autosedačky.

Zní to dost složitě, tak si to pojďme trošku vysvětlit. Jakmile v autě vezete dítě, které má méně než 150 centimetrů nebo méně než 36 kilogramů, musí být přepravováno v dětské sedačce. Jakmile jedna z podmínek padne, dítě do sedačky nemusí. Je ale nezbytné jej v autě připoutat bezpečnostním pásem. Pokud jej přepravujete v dětské sedačce, musí jít o takovou, která odpovídá výšce a hmotnosti dítěte. Aby byla bezpečnost dítěte na maximální možné úrovni, je nutné dítě do sedačky připoutat přesně dle návodu výrobce.

Pravidla pro přepravu dětí autem se v Evropě liší. Cestu na dovolenou si řádně naplánujte

A co tolik oblíbené podsedáky? Řada rodičů je používá pro větší děti, které už se jim nechce dávat do dětských sedaček. Jenže podsedák opravdu není dvakrát bezpečný. Nehledě na to, že řada odborníků se shoduje na tom, že minimálně do pěti let není dětská kostra ani dětská páteř vyvinutá tak, aby podsedák v autě stačil. Vždy raději volte klasickou autosedačku. Ostatně, prodávají se autosedačky, které s dítětem rostou, není tedy třeba hned kupovat novou ve chvíli, kdy máte pocit, že je dítě pro stávající příliš velké. Problém podsedáku je ten, že fakticky jen zvýší posed dítěte tak, aby bylo možné jej připoutat bezpečnostním pásem. Jenomže malé dětské tělíčko pak nic nechrání při případné nehodě. Platí, že dětskou sedačku je ideální využívat tak dlouho, jak je to jen možné.

Dětská sedačka na předním sedadle

V současné době zákon nijak neupravuje to, na jaké sedačce je možné dítě převážet. Vpředu vozí rodiče nejčastěji malá miminka v sedačce, které se říká vajíčko. Důvodem je nutnost na dítě vidět a možnost zasáhnout v případě pláče. Není to ale správné. Za jízdy byste nikdy neměli plačící dítě řešit. Vždy raději zastavte. Je to stejné jako v případě použití mobilního telefonu. Stačí na pár sekund přestat sledovat provoz a k nehodě je jen krůček. Pokud už ale dítě ve vajíčku přepravujete vpředu, pak je potřeba, aby bylo otočeno proti směru jízdy. Je také nezbytně nutné deaktivovat airbag spolujezdce.

Jakmile jedete ve vozidle, které to neumožňuje, nesmíte vpředu dítě vozit. Třeba modely značky Subaru nemají možnost vypnutí předního airbagu. A to mimo jiné i proto, že převoz malých dětí na přední sedačce značka nepovažuje za bezpečné. A právě bezpečnost hraje zrovna u Subaru velmi důležitou roli. Pokud by byl airbag při nehodě aktivován, dítě by i v sedačce mohlo utrpět vážná zranění. Připomínáme také, že proti směru jízdy je vpředu nutné dítě vozit minimálně do 15 měsíců věku.

Připomeňme si také pokuty. Pokud povezete dítě bez autosedačky, pak je potřeba se připravit na místě na pokutu od 1500 Kč do 2000 Kč. Ve správním řízení od 2000 Kč do 5000 Kč a k tomu jsou úřadem přidávány čtyři trestné body.


TIP: Spočítejte si nejvýhodnější autopojištění

Kalkulačka: povinné ručení a havarijní pojištění


Štítky: , , , , , , ,

85 názorů na “Od 12 let na přední sedadlo? Zapomeňte, zákon je už řadu let mnohem přísnější”

  1. Jana Procházková

    Nikoliv stačí pokud má 150 cm nebo 36 cm.Syn má 142 cm a 50 kg a fakt do žádné sedačky ho nenacpete.

  2. A pořád Nikdo neví, jestliže je dítěti třeba 8 let a dostane tzv. bobek . Může na přední sedadlo když se upraví pás aby ho neměl na krku…? Musí také být vypnutý airbag?…

    1. Jaroslav Veselý

      Airbag se vypíná při přepravě hodně malých dětí ve „vajíčku“ proti směru jízdy. Jinak samozřejmě NE!

    2. Tady se nějak vytratilo moto článku 🥲. Na předním sedadle ve vozidle můžete přepravovat jakékoliv dítě, pokud je v předepsaném zádrzném systému, autosedačce. Vajíčko proti směru jízdy pouze s vypnutým airbagem. Více než 150 cm a 35 kg bez dětského zádtžneho systému. Požadavek 12 let už dlouho neplatí. Podsedák (bobek) není zádržný systém ani autosedačka!

      1. Podsedák je považován z hlediska zákona za autosedačku či dětský zádržný systém. Stačí si přečíst zákon. Ostatní máte pravdu. Šestiletá dcera s váhou 21kg na podsedáku na sedadle spolujezdce a věřte, že kontrola od dopravní policie naprosto bez problémů, ještě dcera dostala samolepku. A prosím neřeším tu bezpečnost a opakující se doporučení, jak nechat děti vzadu a nejlépe v klasické autosedačce (autoři či copywriteři to rádi neustále opakují), pouze to, co je či není v zákoně povoleno.

  3. Zákon hovoří o dětech. Je v tom zákoně definováno dítě? Pokud je dítě do 12 let, tak je to v poho a nad 12 let jde o mládež.

  4. V článku je dost podstatná nepřesnost. Ve vámi citovaném zákoně žádné NEBO není. Pokud je dítě bez sedačky, musí splňovat požadovanou výšku i váhu.

    1. Je potřeba číst pozorně… je tam napsáno „a“ takže aby muselo do sedačky musí splnit obě podmínky :)

    2. Není pravda. Článek je pravdivý, dost jsem to řešila a nakonec i mám ověřeno z dopravních kontrol s mými dětmi.
      Doslova je to takto :“ jj) dětská autosedačka je zařízení schválené podle zvláštního právního předpisu2) určené k zajištění bezpečnosti přepravovaných dětí, jejichž tělesná hmotnost nepřevyšuje 36 kg a tělesná výška nepřevyšuje 150 cm.“
      To „a“ znamená A ZÁROVEŇ , čili že dítě které nemá 36kg a zároveň nepřevyšuje 150cm musí použít autosedačku (a tím je myšlen i podsedák, ten nespadá do žádné speciální kategorie autosedaček, což je info pro jiné) a to takovou, která je správná z hlediska váhy dítěte. Ano je to výňatek, nicméně kdo chce najde si to. Zákon č. 361/2000 Sb.

  5. Podívejte se.
    Tento zákon je vytvořen kvůli bezpečnosti a to při havárce, kterou nikdo z nás nechce zažít!!!
    To jak si své blízké zabezpečíme ve svém autě je na nás.
    Pak se, ale nedivme pokud se nedej bože něco stane, že to mohlo dopadnout možná jinak.

  6. A kde je ten navazující odstavec k titulku článku „Od 12 let….?“
    V zákoně o věku nic není, pouze tělesné proporce, jelikož každé dítě je jiné.
    Například moje 11ti letá dcera má 170 cm a 60 kilo, v sedačce či na podsedáku není již pár let.
    Autor by mohl psát propracovanějsí články.

  7. Nevěřím, že babička má hmotnost nižší, než 36 kg a proto se povinnost autosedačky na ni nevztahuje.

  8. Paní autorko, vypadl Vám kus věty, konkrétně hlavní skladební dvojice. Zhruba typu „Řidič je povinen“. Doplňte si ji do fráze: „Umístit a upevnit dětskou autosedačku na sedadle a dítě do dětské autosedačky podle podmínek stanovených výrobcem dětské autosedačky v návodu k použití této dětské autosedačky.“

  9. Moje zkušenost, 13 let dcera cca 145cm a 28 kg z důvodu poruchy příjmu potravy. Měla by být ještě v dětské sedačce. Jezdíme na delší cesty a podsedáky dětských autosedaček nejsou přizpůsobeny k rostoucí délce nohou (stehenních kostí) jsou kratší, u menších dítek nevadí. Ale u těch, kteří mají ještě pod 150 cm, tak bolí svěšené nohy přes tento podsedák. Musím podkládat nohy krabicemi, aby se to dalo vydržet. Zákon je jedna věc, realita už je jiná. Takto jen moje zkušenost.

    1. … z důvodu poruchy příjmu potravy. Inu, je potřeba si to nějak odúvodnit a ospravedlnit svou vlastní chybu. Magorem se člověk nerodí, jím se stává pod vlivem okolností, v tomto případě pod vlivem rodičů stejných magorů. Jaká matka, taková dcera.

      1. Jde vidět, jedině takový blb jako jste vy, okomentuje poruchu příjmu potravy mojí dcery a přitom o tom víte h…… Zkuste se někdy než z té vaší huby vyplodíte, takový blábol zamyslet nad tím, že né všichni rodiče mají zdravé dítě a pokud to jeho dítko podstoupilo těžkou operaci střev, aby přežilo a důsledek je porucha vstřebávání živin, je to smutné. Tak, tady nedělejte hloupou matku a příště raději mlčte.Nejhorší je srážka s blbcem. Nepochopil jste nic, co jsem v reakci na článek napsala. Jste chudák.

        1. …blb…h…huba…blábol… etc.
          Inu, děti jsou obrazem svých rodičů. Neurotická, zakomplexovaná a anorektická matka vychová zase další neurotickou, zakomplexovanou a anorektickou dceru. Potobně jako tlustá matka vychová zase tlustou dceru (tihle se zase vymlouvají na genetiku, protože oni přece za svou tloušťku nemůžou, podobně jako anorektici za tu svou „poruchu příjmu potravy“).
          Tohle je autoweb zabývající se automobilovou dopravou. Bebí ti pofoukají a notovat ti budou třeba na mimibazaru nebo onadnes.
          Když se trápí pes, odvezou jej k veterináři aby mu dal poslední injekti a toho utrpení jej zbavili. Po přečtení obou tvých výlevů by někteří mohli nabýt pocitu, že je škoda, že taková možnost není také pro podobně „utrápené“ jedince rodu homo (ve tvém případě schválně neužívám druhové jméno sapiens).

              1. Prosím vás, tady jste na autowebu zabývajícím se automobilovou dopravou, tak si ty vaše nudné výlevy nechte jinam, tady nejste na Rozzlobených mužích..

      2. Poruchou příjmu potravy nemusí být nutně jen anorexie. Spadají pod to i různé poruchy vstřebávání živin, celiakie i potravinové alergie. Takže si nechte ty odsuzující komentáře. Paní není povinna vás informovat o kterou konkrétní poruchu se jedná. Takže, když nevíte, mlčte.

        1. Děkuji za přednášku, paní doktorko, ale dovoluji si oponovat. „Poruchy příjmu potravy“ je souhrnný název pro duševní onemocnění, z nichž nejznámější a nejrozšířenější jsou mentální anorexie, mentální bulimie a záchvatovité (psychogenní) přejídání. Mohou také přecházet jedna v druhou, obzvlášť, pokud není nastavena vhodná léčba.
          Určitě k nim nepatří ani poruchy vstřebávání živin, ani celiakie, ani potravinové alergie. Pro tato se používají jiná souhrnná označení. Mezi mentálním onemocněním a fyziologickou metabolickou poruchou jsou jsou dosti podstatné rozdíly.

          Mohla klidně udat jen míry a dále to nekomentovat. Že cítila nutkavou potřebu nám sdělit, že dcera je „chudinka“ a že „trpí“ „poruchou příjmu potravy“ (v případě nízké hmotnosti se pravděpodobně jedná o mentální anorexii) svědčí spíše něco nelichotivého o ní samotné. Proto je lepší, když takoví vylévají své žluči na mimibazaru, onadnes a podobných ženských portálech.

      3. No vy budete výjimka, magorem jste se zřejmě narodil, jo a odůvodnil se píše s ů ne s ú, to se učí děti na 1.stupni ZŠ

        1. Jasně, ani na klávesnici počítače, ani v mobilu totiž ta písmenka nejsou těsně vedle sebe, takže vůbec, ale vůbec nemůže dojít k překlepu. Ale což, aspoň je důvod si kopnout, když už nic věcného nelze namítat, že. Jsou to prázdná a falešná slovíčka, že… mmmm…
          Fakt mě zajímá, proč si ženské své komplexy a následnou samičí solidaritu neodbudou na ženských webech, ale musí prudit na autowebu. Ještě bych vám, soudružky planpoucí spravedlivým hněvem, doporučil třeba weby o zbraních nebo o whisky, tam je taky prostor…

          1. Jaroslav Veselý

            Proboha, proč neoxidujete třeba na Sputniku, tam byste našel pár přikyvujících oslíků zcela jistě.

      4. tak ty si dobrej pacient. holt nekdo ma poruchu prijmu potravy a nekdo je retard. to prvni lze nekdy uspesne resit, bohuzel, tobe uz pomoci neni, amen 😭

  10. Moje dcera ma 145 cm, 27 kg, 10 let. Kdyz ji posadim a pripoutam na zadni sedadlo, pas jde kudy ma, je v rozhodne lepsi pozici v pripade nehody, nez kdyby mela podsedak nebo sedacku. Podsedak a sedacka ji akorat vzdali od pevnych bodu a v pripade narazu povoli vetsi radius pohybu, coz je spatne.

  11. Michal Kortus

    Tak to já bych měl asi ve svém soukromém autě problém, vzadu bezpečnostní pásy nemám :)

  12. Petr Česnek

    Dobrý den, mám syna 6 let a má 40 kilo…..sedačka už nestačí …..podsedák s isofixem je ideální….ale at se na mě nikdo nezlobí, ale dneska si myslím že sedět vpředu je bezpečnější….kromě airbagů i bočních jsou tam hlavně předpínače pásů….vzadu je prd…

    1. 40 kg v 6 letech? No potěš!… To má docela problém s nadváhou!… Takovej malej metráček!

  13. 🤔 Jakmile v autě vezete dítě, které má méně než 150 centimetrů nebo méně než 36 kilogramů, musí být přepravováno v dětské sedačce. Jakmile jedna z podmínek padne, dítě do sedačky nemusí.
    Toto je špatně vysvětleno…v zákoně je: Řidič je povinen přepravovat ve vozidle kategorie M1, N1, N2 nebo N3, které je vybaveno zádržným bezpečnostním systémem, dítě, jehož tělesná hmotnost nepřevyšuje 36 kg a tělesná výška nepřevyšuje 150 cm, pouze za použití dětské autosedačky. Dítě musí být umístěno v dětské autosedačce, která odpovídá jeho hmotnosti a tělesným rozměrům.
    Dítě musí splnit jak hmotnost tak i výšku, aby mohlo byt přepravováno bez autosedačky…v zákoně není výška NEBO váha, ale výška A váha. Takže pokud dítě bude vysoké 150 cm a váží 34 kg musí být přepravováno v autosedačce…

    1. Nemáte pravdu. Je tam povinnost při splnění obou kritérii,
      která neplatí když jedno není splněno.

        1. Píše se tam jasně, že tyto podmínky se vztahují k dítěti. Dítě, které má do 150 cm a 36 kg, ne dospělý! Vtipkovat je sice hezké, ale chce to více pozornosti při čtení.

      1. Má pravdu, bohužel na omylu jste vy. Skutečně tu platí, že jakmile se jedna z podmínek překoná, dítě mít autosedačku nemusí. Je to prostá výroková logika. Pokud nepřevyšuje výška a nepřevyšuje váha, pak musí být autosedačka..Neboli musí být splněny oba výroky (o nepřevyšování). Ale jakmile je jeden výrok neplatný (neboli dítě výškou nebo váhou převyšuje), pak už tvrzení neplatí. Čili není povinnost autosedačky.

      1. Nemusi,ověřeno přímo u hlídky dopravní policie která mě nedávno zastavila při jedné dopravní akci.

        1. Už je v tom trochu guláš. Tak na příkladu… 37kg a 100 cm už nevynucuje ani podsedák. Spíš obezitologa.

        2. Protože jste ukrajinec, přivřeli policajti obě oči a rezignovali na své povinnosti. Protože v tomto státě ne my, ale vy jste privelegovaná kasta. Doufám, že tomu bude brzy konec a potáhnete tak, odkud jste přišli. Řadový Čech by dostal 2000 a 4 body.

          1. Chyba lávky. Zákon mluví jasně. Jakmile se jedna z podmínek na autosedačku překoná (výška nebo váha), dále již ta není ze zákona povinná. A pokud tu někdo napíše něco takového, jako vy, mělo by být jasné, že jste neznalý demagog. Pokud ale někdo stále neví a zákonu nerozumí (chápu, že některým lidem výroková logika moc neříká), pak ať se obrátí na někoho kompetentního a nedá na prvního desinformátora na webu.

      2. Řidič motorového vozidla je kromě povinností uvedených v § 4 a 5 dále povinen

        e) přepravovat ve vozidle kategorie M1, N1, N2 nebo N3 2), které je vybaveno zádržným bezpečnostním systémem, dítě, jehož tělesná hmotnost převyšuje 36 kg nebo tělesná výška převyšuje 150 cm, pouze je-li dítě za jízdy připoutáno bezpečnostním pásem,

      3. I v osmi je kvůli bezpečnosti lepší celá sedačka. Ochrání při nárazu z boku a taky zajistí, že pás i během nárazu správně vede přes rameno a přes pánev.
        Pokud jde o zákon, tak i bobek se bere jako autosedačka, ve předu jet může (stejně jako vzadu, umístění sedadla se neřeší), airbag nechat zapnutý, ten se vypíná jen u sedaček, které jsou proti směru jízdy.

    2. Nemáte pravdu. Když vezmeme obrácený příklad než uvádíte, tedy že dítě má například 140cm a 38 kg, nemůžete ho dát do sedačky, která má homologaci do 36kg.

    3. Karel ptacek

      Je to přesně opačně
      Aby muselo být přepravováno v sedačce, musí splňovat obě podmínka. To plyne ze spojky A.
      Jedna podmínka padne, sedačka není nutná

    4. Roman Šlapák

      Díky za vysvětlení, taky mě to při čtení praštilo do očí. Ty dvě věty v článku si odporovaly.

  14. Je to tak, jak se zde v diskuzi píše, paní Russová (autorka) by se měla zamyslet nad názvem článku … Ale vždyť by to pak nikdo nečetl …

  15. Tak hlavně, že tu padl nápad, že by se mohlo volit od 16-ti let, ale v autě na předním sedadle ve 12-ti sedět nesmí :D

    1. No a když je dceři 9 let,váží 30 kg a měří 142 cm,tak ji nesmíme vozit? Nikdy nám policie na to nic neřekla….

      1. Proč byste ji nesměli vozit? Jen potřebuje vhodnou autosedačku, protože ještě neměří aspoň 150 cm a neváží aspoň 36 kg.

      2. Samozřejmě, že neřekla. Na základě čeho by to policisté zjistili? Řidič je povinen se podrobit dechové zkoušce atd. Spolujezdec není povinen se někde nechat vážit.

          1. V tom případě bych je ještě požádal o kalibrační protokol té váhy ne starší měsíců!

  16. Tak nemyslím, že moje děti jsou vychrtlí skrčci, syn má v deseti letech 22 kilogramů. Nemyslím si, že za rok a půl přibere skorem 15, aby měl 36..

      1. Tak to je hodně. Nepíšete, kolik měří, ale pravděpodobně bude nad 97 percentilem. Dcera měla na 7leté prohlídce 19 kg na 127 cm.🙂

    1. Tak to nevim dcera bude mít 10let má 34kg a je hubená jak žížala, takže bud má tak metr max nebo nevim

    2. A my mame zas opačný problém syn ted v 8letech 45kg a 148cm, uz v 6 byl na hranici sedacky :( a otazka byla jestli ho tam dávat kdyz uz mel tech 36kg nebodnut mu dat podsedak.

      1. A vaše sedačka má homologaci na kolik kilogramů? Myslíte, že sedačka s homologací do 36 kg, v případě nehody splní svoji funkci?

  17. Přesně, jak dříve uvedl kolega. Zakon je ve skutečnosti mnohem benevolentnější. De jure můžete legálně posadit na přední sedadlo 3 letého caparta na podsedáku. Akorát to by se v názvu tak nevyjímalo.
    K tomu, že vždy volit sedačku… pokud to platí v kontextu předchozí věty o pěti letech věku, tak fajn. Jinak si nedovedu představit, jak 14leté dítě rvu do sedačky, protože nemá 36kg a 150 cm.

  18. Kromě 12let platilo 150cm vždycky!
    Jen přibyla hmotnost….
    a dodatečně i věk. (Kvůli drobným jedincům, zejména Asiatům)

  19. Ta přísnost je v čem? Děti jsou ve 12 letech většinou těžší a vyšší. Kolik asi u nás žije dvanáctiletých vychrtlých skrčků?

      1. Obecně je známo, že holčičky jsou menší než kluci. Můj syn má teď v 10 letech přes 150cm a skoro 50 kilo. 😆

      2. Nejste jediní. Synovi bude 12 za měsíc a váží 34 kg a 150 cm taky neměří. Lepší, než kdyby měli nadváhu nebo obezitu.😉

    1. Souhlasím, ten výrok o přísnosti je blbost. Obzvlášť když dnes už tam může sedět klidně pětileté dítě na podsedáku, pokud má dítě váhu, která odpovídá té, pro kterou je podsedák určený. Vlastně tam už může sedět téměř kdokoliv.

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Přejít nahoru