Vývoj prostě nezastavíme a netýká se jen techniky, kterou mají automobily ukryté pod svými kapotami a karoseriemi, ale také výbavy, kterou my řidiči používáme snad nejčastěji. Tedy, alespoň většina z nás. Mluvíme o vnitřním zpětném zrcátku, bez kterého si dnes už neumíme jízdu představit.

Jenomže klasické zrcátko se s námi tak, jak ho známe, pomalu loučí. Na vzestupu je používání displejů, které přenášejí záběry ze zadní kamery. Za velkou louží už tuto technologii ve svých konceptech zkouší GM nebo Cadillac. Do Evropy s chytrým LCD zrcátkem vstupuje Subaru, dostane ho modernizovaný model Levorg pro modelový rok 2018. Podobně na tom bude také například velké SUV Nissan Armada.

Technologie LCD displeje funguje velmi jednoduše. Zadní kamera přenáší v přímém přenosu obraz do displeje zrcátka. Obraz si přitom může řidič upravit v několika směrech stejně jako tomu bylo a stále je u klasických zpětných zrcátek. A není to jen o nějakém rozmaru a vášni pro technologické vychytávky. Kamera dozadu vidí totiž mnohem lépe než řidič. Odpadne tak i problém s kufrem naloženým až po strop, kdy o výhled vzad vlastně zcela přijdeme. Pokud ale nechcete digitální obraz, funkce běžného zrcátka je tu zachována také.

Levorg_zrcatko

Máte plně naložený kufr, nebo dozadu nevidíte přes hlavy pasažérů? Jednoduše si přepněte obraz ve zpětném zrcátku na kameru! Poprvé u Subaru v Levorgu MY2018. 🙂

Zveřejnil(a) Emil Frey ČR – SUBARU dne 1. září 2017

Minulostí se ale nejspíš časem stanou i boční zpětná zrcátka, která by mohla být nahrazena stejnou technologií. Ostatně, i to už se ve světě na různých konceptech testuje a například Volkswagen XL1 touto technologií vybaven byl. On i displej ve vnitřním zpětném zrcátku najdeme, používají ho dnes některé značky pro „klasické“ couvací kamery, nedávno jsme se s ním setkali třeba ve Fiatu Talento.