Obrazem: Depozitář muzea socialistických vozů

Autor: Pavel Srp -   2. 8. 2014


Muzeum socialistických vozů v Kozovazech nabízí ve stodole rodinného penzionu pozoruhodnou přehlídku vozů z československých silnic z dob dávno i nedávno minulých, jenže vozů mají kluci mnohem víc než je tu vystaveno. Prostory kozovazského muzea se nedávno smrskly na polovinu, a tak padlo rozhodnutí otevřít i depozitář nacházející se v prostorách bývalé textilky Seba Svárov v obci Velké Hamry-Svárov na Tanvaldsku.

V případě depozitáře ale nejde jen o pouhý „sklad“ automobilů, hala je vybavena také dobovým nábytkem stylizovaným do komunistického obývacího pokoje, ale i dalšími motoristickými i nemotoristickými artefakty, u nichž nejeden návštěvník nostalgicky zavzpomíná a se slovy: „Mámo, podívej, tohle jsme přece taky měli,“ se otáčí na manželku. A děti přitom jen udiveně civí…

Za Depozitářem muzea socialistických vozů stojí Ladislav Hrubý, který je majitelem většiny vystavených vozů. O svých autech by dokázal mluvit dlouhé a dlouhé hodiny, ke každému se váže nějaký zajímavý příběh. V prostorné hale vystavuje nejen vozy zrenovované, ale také vozy v původním stavu, ale i tuningové a kutilské úpravy. Téměř všechna auta jsou pojízdná a často je můžete vidět v českých retro filmech a seriálech. V době naší návštěvy byl na natáčení připraven krásný béžový Favorit, kterému na počítadle ujetých kilometrů svítí cifra jen lehce přes čtyřicet tisíc kilometrů. V druhém rohu stojí Škoda 1203 v provedení Sanita, která byla použita pro natáčení pokračování seriálu Nemocnice na kraji města a na lehátku jsou ještě stopy „krve“ z natáčení.

Chybět nesmí ani onen typický pohled za hranice, takže v zadní části muzea je vystaveno také několik vozů ze západu. Postávají tady vozy Volkswagen nebo Ford, ale i francouzské Talboty.

Věřte mi ale, že to nejlepší, co jsem v muzeu ocenil, byl nejen nadšený přístup majitele, ale zejména dobové artefatky, které mi s nadšením ukazoval, rozbaloval a vybaloval a názorně předváděl.

Máte-li rádi československou automobilovou historii a chcete-li si zavzpomínat na to, čím jsme my, naši otcové nebo dědové jezdili, vyražte na výlet!

Štítky: , , , , , , , , , , , , , , , ,

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *