Dopravní značka Francie

Oblíbená přímořská země má dopravní značku, jejíž význam nejde poznat. Za její porušení ovšem hrozí vysoká pokuta

Autor: Radim Plachý - Zdroj: efahrer.chip.de - Foto: Ředitelství silnic Francie - La Direction Interdépartementale des routes Ouest - 13. 6. 2024


Přestože je drtivá většina zemí v Evropě součástí Evropské unie, stále si ponechávají vlastní zákony, předpisy, ale také třeba dopravní značky. A některé země zavádí vlastní dopravní značky, které jinde nemají. Mluvit teď budeme o Francii, která má dopravní značku obsahující obrys bílého kosočtverce na modrém pozadí. Je to dopravní značka, jejíž význam nelze odhadnout, ale za její porušení hrozí pokuta až 135 eur.

Tato dopravní značka „Voie Reservee“ se používá buď jako běžná svislá dopravní značka anebo jako symbol na proměnných dopravních tabulích. Najdeme ji ve velkých francouzských městech jako jsou zejména Lyon, Grenoble nebo Štrasburk. Označují se jí jízdní pruhy a má pomáhat s dopravními zácpami.

Jakmile se u jízdního pruhu taková značka objevuje, omezuje do něj vjezd některých automobilů, respektive dovoluje vjezd pouze některých vozidel. Často bývá tato značka doplněna dodatkovou tabulkou, která právě skupinu vozidel, která do pruhu mohou vjet, vymezuje. Dodatečné tabulky označují například minimální počet cestujících ve vozidle (zpravidla minimálně dva) nebo vjezd pouze pro elektrická vozidla (jta ale musí být označena speciální nálepkou nebo ekoplaketou Crit’Air kategorie 0). Stává se také, že jízdní pruh je v určitém časovém pásmu dodatkovou tabulkou vyhrazen pouze pro autobusy, taxi nebo motorkáře.

Toto je nová dopravní značka, kterou jako řidiči jistě oceníte

Pokud byste do pruhu vjeli, přestože nesmíte, můžete dostat poměrně vysokou pokutu. Její výše je stanovena až na 135 eur (tedy v přepočtu více než 2300 korun). Porušení pravidel ale nekontrolují pouze policisté na místě, nýbrž prý nasadili i nová radarová zařízení, která snímají samotná auta, ale také počet cestujících v autě.

Štítky: , ,

4 názory na “Oblíbená přímořská země má dopravní značku, jejíž význam nejde poznat. Za její porušení ovšem hrozí vysoká pokuta”

  1. Tato znacka se bezne pouziva v USA – je to tzv. „diamond lane“ a je spojena s pojmem „car pool“. Bud plati porad – celodenne – nebo je casove omezena (napr. 6-9 hr). Princip – pokud je v aute pouze jeden clovek, tak musi pouzit pouze bezne jizdni pruhy (tedy jen ty ucpane), pokud je v aute vice osob, tak mohou jet v pruhu „diamond lane“. Striktne se to kontroluje napr. z vrtulniku. Zrejme se to postupne dostane i do Evropy.

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Přejít nahoru