Nový safety car pro sérii DTM je CUPRA Formentor VZ5 upravená od ABTu

Autor: Anina Russová - Zdroj a foto: CUPRA/ABT - 2. 5. 2022


V souvislosti se značkou CUPRA se sice nejčastěji asi mluví o elektrickém modelu Born nebo o Formentor, ovšem v civilnější verzi s TSI pod kapotou. Neměli bychom ale zapomínat, že CUPRA má v rukávu i pořádné eso v podobě Formentoru VZ5. Jak moc dobré tohle auto je jsme před nedávnem mohli vyzkoušet na silničkách kolem Barcelony. A právě tato pětiválcová verze, navíc upravená od ABT Sportsline, se stala novým safety car v sérii DTM.

Pro DTM sezónu 2022 je CUPRA oficiálním partnerem, a tak bylo jasné, že se předvede v tom nejlepším světle. A s pomocí ABTu se jí to rozhodně povedlo. Formentor VZ5 je nejvýkonnějším modelem, který španělská značka nabízí, ovšem ABT si s ním ještě trošku pohrál. Díky úpravě řídící jednotky zvýšili výkon auta z 390 koní na 450 koní, díky čemuž by mělo tohle zatraceně ostré SUV zvládnout zrychlení z 0 na 100 km/h za 3,9 sekundy a maximální rychlost se zastaví na 270 km/h. Jen dodáme, že sérový Formentor VZ5 zrychlí z 0 na 100 km/h za 4,2 sekundy.

Ovšem není to jen o zvýšení výkonu a vyšší rychlosti. ABT se postaral i o úpravu designu auta, který odpovídá potřebám safety caru. Nechybí výrazné polepy nebo maják na střeše. O zbytek se postarala CUPRA, a tak je tento safety car prakticky totožný, jaký si můžete objednat i vy. Jen pozor, vyrobeno bude jen 7000 kusů, takže bych s objednávkou moc nečekala.

Ještě dodáme, že v rámci partnerství DTM a značky CUPRA poskytne automobilka šampionátu dva bezpečnostní vozy, dva kontrolní vozy pro závodní maršály, jeden lékařský vůz a jeden Leading car.

Štítky: , , , , , , ,

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Přejít nahoru