2022-subaru_forester-facelift- (1)

Nové Subaru Forester modelového roku 2022 se představuje. Proměnilo design i výbavu

Autor: Josef Pelikán - Zdroj a foto: Subaru - Tisková zpráva - 17. 2. 2022


Od své premiéry v roce 1997 je Forester mezi zákazníky velmi oblíbený a získal si důvěru jako bezpečný, zábavný a spolehlivý vůz. Za posledních 25 let se v Evropě prodalo více než 357 000 kusů modelu Forester, čímž si vybudoval pozici jednoho z nejprodávanějších modelů v nabídce Subaru. Jeho kumulovaná celosvětová produkce dosahuje přibližně 4,5 milionu kusů.

Omlazená pátá generace Foresteru ctí tradici Subaru, ale současně byla zcela nově navrženým vozem, který je postaven na globální platformě Subaru Global Platform (SGP) vyznačující se mimořádnými schopnostmi, mezi něž patří vynikající jízdní vlastnosti a stabilita, zdokonalená schopnost zabraňovat a předcházet nebezpečným situacím, citlivější řízení, výjimečně nízké vibrace a vysoký jízdní komfort. Pohonné ústrojí evropské specifikace kombinuje elektromotor s pro Subaru typickými technologiemi motoru BOXER a symetrického pohonu všech kol Symmetrical AWD. Nejnovější omlazené provedení modelu Forester nabízí nové bezpečnostní funkce, ještě větší schopnosti v terénu, nové komfortní prvky a vylepšenou jízdní dynamiku.

Přečtěte si také:  Toyota GR Supra se představuje s manuální převodovkou a dalšími i technickými vylepšeními

Subaru Forester modelového roku 2022 je bezpečnější než kdykoliv předtím. Je vybaven novými pokročilými bezpečnostními systémy, které jsou nedílnou součástí standardně dodávaného systému EyeSight 4. generace. Zdokonalený kamerový bezpečnostní systém se vyznačuje téměř zdvojnásobeným zorným polem a jeho součástí je ne méně než 11 bezpečnostních funkcí, z nichž jsou 3 nové. Jedná se o automatické nouzové řízení, adaptivní tempomat s funkcí centrování v jízdním pruhu a prevenci vybočení z jízdního pruhu, která dokáže rozpoznat jízdní pruh nejen podle dělicích čar, ale například také podle okraje vozovky či trávy vedle ní. Předkolizní brzdový systém nyní poskytuje rozšířenou podporu pro předcházení kolizím na křižovatkách.

2022-subaru_forester-facelift-2

Mezi další bezpečnostní systémy patří funkce udržení v jízdním pruhu Lane Keep Asisst (LKA), detekce vozidel vzadu Subaru Rear Vehicle Detection (SRVD), brzdění před překážkou při couvání (RAB), boční kamera Side View Monitor a systém sledování řidiče Driver Monitoring Systém (DMS). Tato technologie Subaru pro rozpoznávání obličeje, která upozorňuje řidiče na únavu nebo rozptýlení během jízdy a také podle konkrétní osoby za volantem automaticky nastaví sedadla, zpětná zrcátka a preference klimatizace, byla ve Foresteru modelového roku 2022 doplněna novou funkcí ovládání gesty. Pomocí jednoduchých pohybů ruky může řidič zvýšit nebo snížit nastavenou teplotu automatické klimatizace.

Přečtěte si také:  Toyota Highlander se představuje pro rok 2023. Vylepšila hlavně výbavu a konektivitu

Nový Forester (jap. spec.) vyhrál Grand Prix Award za nejvyšší získané skóre 96,5 bodu v programu Japan New Car Assessment Program (JNCAP), získal i ocenění Advanced Safety Vehicle Triple Plus (ASV +++) v letech 2018–2019 za účinnost systému preventivní bezpečnosti, a to s celkovým počtem 122,3 bodu z celkových 126. V nárazových testech společnosti Euro NCAP získala 5. generace vozu nejvyšší možné hodnocení pěti hvězdami a navázala tak na pětihvězdičkové hodnocení sedmi předchozích modelů Subaru testovaných od roku 2009. za ochranu dospělých si připsal téměř bezchybných 97 %. Hodnocením 91 % za ochranu dětských pasažérů dokonce přepsal dosavadní žebříčky nejvyšší známkou v historii třídy menších SUV a MPV (kategorie Small Off-Road/MPV). V roce 2020 se Forester od Euro NCAP dočkal dalšího uznání v rámci ocenění Best in Class 2019, které se každoročně uděluje nejbezpečnějším autům představeným v uplynulém roce.

Dosud nejprostornější a nejschopnější Forester se vyznačuje vysoce kvalitním provedením interiéru, větším prostorem pro posádku a objemnějším zavazadlovým prostorem, jehož základní objem 509 l neomezuje ani akumulátor hybridního systému umístěný pod jeho podlahou. Se sklopenými opěradly zadních sedadel se objem zavazadlového prostoru zvětší dokonce až na 1779 l a vznikne ložná plocha dlouhá až 1,98 m. Novinkou jsou vysoko umístěné háčky v zavazadlovém prostoru, umožňující lépe využít jeho celou výšku a usnadnit bezpečné zavěšení a uložení zavazadel.

2022-subaru_forester-facelift-3

Nejnovější model Foresteru přichází s robustnějším vzhledem vycházejícím z designové filozofie „DYNAMIC X SOLID“, který zaujme přepracovanou přední částí s nově navrženou maskou chladiče, světlomety a kryty mlhových světel. Mezi nové barvy patří zelená „Cascade Green Silica“, metalická bronzová „Brilliant Bronze“ a metalická zelená „Autumn Green“.

Přečtěte si také:  Japonské automobilky zvažují biomasu k výrobě paliva

Forester modelového roku 2022 je k dispozici s navigací s 8 palcovým displejem a nejnovější generací infotainmentu, který je kompatibilní s Apple CarPlay a Android Auto.

Katalogové ceny

Subaru Forester modelového roku 2022 se bude v České republice prodávat v konfiguraci 2.0 MHEV s automatickou převodovkou Lineartronic ve čtyřech výbavových úrovních. Již základní specifikace obsahuje kompletní bezpečnostní i komfortní výbavu.

Doporučené ceny:

  • 2.0i-L ES Active, Lineartronic – 925 000 Kč včetně DPH
  • 2.0i-S ES Comfort, Lineartronic – 1 040 000 Kč včetně DPH
  • 2.0i-S ES Sport, Lineartronic – 1 100 000 Kč včetně DPH
  • 2.0i-S ES Executive, Lineartronic – 1 160 000 Kč včetně DPH

Příplatek za metalické a perleťové barvy karoserie je 12 000 Kč.

Štítky: , , ,

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Přejít na začátek