Ministerstvo dopravy zavádí v Austrálii nové radary, které zvládnou najednou měřit rychlost projíždějícího auta, ale také zjišťovat, jestli řidič auta nějakým způsobem nemanipuluje s mobilním telefonem.

Stane se tak nejprve ve státě Nový Jižní Wales, kde už úřady posledních 6 měsíců tyto kamery testovaly. Během té doby projelo pod kamerami 8,5 milionu řidičů a více než 100 000 z nich mělo mobil buď v ruce, nebo u ucha. Obojí je v Austrálii, ale třeba i u nás, zakázáno.

Systém pracuje s dvojicí kamer, kdy jedna měří rychlost a fotí registrační značku, druhá přes čelní okno zabírá řidiče a hlavně jeho ruce. Jakmile kamera zachytí, že řidič nemá ruce na volantu, ale nějak s nimi manipuluje, vyfotí jej. Poté musí být fotka zkontrolována, aby se zjistilo, jestli řidič třeba jen svačil nebo opravdu držel v ruce telefon či jiné podobné zařízení. Pokud bude potvrzena druhá verze, čeká provinilce pokuta ve výši 344 dolarů, tedy asi 5500 Kč.

V první fázi bude u silnic rozmístěno asi 45 takových kamer, ale úřady počítají s tím, že časem je dostanou i některá policejní auta.