2021-facelift-Jaguar_XF_ (7)

Automobilka Jaguar Land Rover představila novou technologii, která v interiéru eliminuje nežádoucí hluk od kol a tím zajišťuje větší pohodlí pro řidiče i cestující.

Technologie představená spolu s novými modely Jaguar F-PACE, Jaguar XF a Range Rover Velar pro modelový rok 2021 dokáže snížit hodnoty nežádoucího hluku o 10 dB a celkově snížit hluk v interiéru o 3 až 4 dB. Jde o podobný rozdíl jako v případě ztlumení audiosystému vozu o čtyři „stupně“. Tato významná redukce nízkofrekvenčního hluku (do 300 Hz) může pomoci předcházet únavě řidiče na delších cestách.

Přečtěte si také:  Ukradený Jaguar skoro za milion koupili od zloděje za 500 Kč. Policie původního zloděje hledá

Únava ovlivňuje schopnost řidiče vypořádat se s riziky a neočekávanými událostmi na silnici. Unavení motoristé zaznamenávají v průměru o 16,72 % delší reakční dobu ve srovnání s těmi, kteří jsou plně soustředění. Snížení počtu nehod a zajištění co největšího pohodlí pro řidiče jsou klíčové faktory strategie Destination Zero automobilky Jaguar Land Rover.

Systém Active Road Noise Cancellation, založený na technologii Active Acoustics společnosti Silentium, využívá na každém kole senzor konstantně monitorující vibrace způsobené povrchem vozovky a vypočítává zvukovou vlnu opačné amplitudy potřebnou pro eliminaci tohoto hluku. Ten se tak stává pro posádku neslyšitelný. Díky konstantnímu monitorování v reálném čase systém zvládne odstranit i nečekané rázy způsobené výmoly nebo velkými nerovnostmi.

Zvukové vlny eliminující hluk od podvozku jsou produkovány prostřednictvím audiosystému Meridian. Zároveň je sledováno obsazení vozu, aby mohla být účinnost systému Active Road Noise Cancellation optimalizována pro řidiče i cestující.

Přečtěte si také:  "Nesouhlasím s tím, aby Jaguary byly jen elektrické," říká šéfdesignér, a z automobilky odchází

„Zavázali jsme se k vytvoření pohodlného útočiště pro naše zákazníky a tato nová technologie nám umožňuje odstranit nežádoucí zvuky z kabiny. Cestování je tak tišší a pohodlnější. Zároveň dochází ke snížení kognitivní zátěže a tím i ke snížení reakční doby řidiče,“ řekl Iain Suffield, Jaguar Land Rover Refinement Advanced Technologies Specialist.

„Ve světě po koronavirové krizi, kde se představy o pojmu „normální“ budou měnit, se podle našeho názoru změní také očekávání zákazníků v oblasti individuální přepravy. Speciální pozornost bude věnována bezpečnosti, čistotě mobility a za výraz prémiovosti bude považován osobní prostor, pohodlí a hygiena,“ dodal Dr. Steve Iley, Jaguar Land Rover Chief Medical Officer.

Přečtěte si také:  Jaguar Classic připravuje limitovanou edici šesti párů renovovaných vozů Jaguar E-type 60 Collection

Jaguar Land Rover vyvíjí nové technologie a materiály a reaguje tak na měnící se svět mobility. Aktuální modely jsou navrženy s ohledem na zlepšení pohodlí na cestách, a proto kromě jiného zahrnují například systém sledování únavy řidiče (Driver Condition Monitor) nebo Cabin Air Ionisation se schopností zachytit i ultra jemné částice (PM 2.5).