test-2021-skoda_fabia-10_tsi-81_kW- (1)

Nová Škoda Fabia podstoupila losí test. Vysoké rychlosti nedosáhla, ale i tak si nevedla vůbec špatně

Od Anina Russová | Zdroj: km77 - Foto: Pavel Srp - 28. 4. 2022 0

Losí test, byť to tak nemusí vypadat, patří mezi velmi náročné disciplíny. Simuluje náhlý vyhýbací manévr a klade velmi vysoké nároky jak na řidiče a jeho postřeh, tak také na auto. Jak ukázal losí test nové fabie, malá škodovka si s ním poradila vcelku dobře, jen ji trochu limitovaly pneumatiky.

Na losí testy se pravidelně specializuje španělská redakce km77.com, která si tentokrát vzala do parády fabii s motorem 1.0 MPI o výkonu 80 koní. Jak sami říkají, jde o základní verzi, nejobyčejnější fabii, jakou je možné ve Španělsku koupit. Ta dostala do vínku ekologické pneumatiky Continental EcoContact 6 v rozměru 185/65 R15. Ty poskytují snížený valivý odpor a tím podle výrobce šetří palivo a snižují emise CO2. A v testu redakce zaznělo, že právě toto obutí mohlo mít na výsledku testu svůj vliv.

Přečtěte si také:  Test Škoda Fabia 1.0 TSI 81 kW (2021)

Test začal velmi optimisticky, rychlostí 79 km/h a jak redakce řekla, šlo o zkouškovou jízdu, kdy ještě vůbec nevěděli, co od auta čekat a jak vlastně reaguje. Není se tak co divit, že fabia takovou rychlost nezvládla a řidič měl plné ruce práce.

Proto nájezdovou rychlost do vyhýbacího manévru snížili na 75 km/h a to už proběhlo naprosto bez problému. Podle testovacího pilota bylo auto dobře čitelné, reagovalo tak, jak mělo, dobře se ovládalo a na pokyny volantu reagovalo plynule. 

Přečtěte si také:  Auta nemají jen anténu na příjem rádia. Podívejte se, kde všude a na co dnes antény v autech jsou

Ve vyšších rychlostech, to už ale fabia nezvládala, a to i kvůli přispění oněch pneumatiky. Testovací jezdec ji stále chválil, především reakce na volant a celkové naladění, ale i to, že asistenty nijak výrazně nezasahovaly do řízení. Hranici 77 km/h, dle které se redakce jmenuje a která určuje ta opravdu dobrá auta, fabia tedy nedosáhla. I tak si ale vysloužila pochvalné komentáře.