Nová Honda NSX: V6 twinturbo, 550 koní a 9° DCT převodovka – foto + video

Autor: Tisková zpráva -   16. 1. 2015


Dvacet pět let po premiéře původního supersportovního automobilu NSX, který ve své době posouval zažité hranice, dnes značka Acura na Severoamerickém mezinárodním autosalonu 2015 představila novinářům z celého světa produkční verzi jeho netrpělivě očekávaného nástupce – novou generaci modelu Acura NSX, která byla vyvinuta a vyrábí se ve Spojených státech. Produkční model ve třpytivé červené barvě vjel na pódium doprovázený zvukem svého motoru přeplňovaného dvěma turbodmychadly.

Nová generace NSX je výstavní skříní automobilového stylu, designu a parametrů hybridního supersportovního automobilu s motorem uprostřed. Značka Acura dnes také oznámila hlavní údaje o konstrukci a výkonech nového vozu. Společnost začne přijímat individuální objednávky na nový model NSX od léta a první vozy by měly k zákazníkům dorazit ve druhé polovině letošního roku.

Model NSX, jehož úkolem je vnést do segmentu supersportů nové zážitky ze sportovní jízdy, zpochybňuje zažitý pohled na tento druh automobilů – stejně, jako první generace před čtvrt stoletím. Jádrem tohoto nového přístupu je zcela nová hnací jednotka – dvakrát přeplňovaný motor V6 s úhlem rozevření válců 75 stupňů a s ventilovým rozvodem DOHC, který je spojen s 9stupňovou dvouspojkovou převodovkou (DCT) a je kombinován se sportovním hybridním systémem (Sport Hybrid system) tvořeným třemi elektromotory. Hnací ústrojí je integrováno v mimořádně tuhé a lehké karoserii tvořené různými materiály, při jejíž výrobě byly poprvé na světě použity nové materiály a výrobní procesy. Díky filozofii „supersportu zaměřeného na člověka“ klade tento vůz řidiče ve všech ohledech na první místo. Nejmodernější hybridní hnací ústrojí, karoserie a podvozek nové generace modelu NSX zajišťují mimořádně intuitivní a okamžitou odezvu na pokyny řidiče.

„Naším cílem bylo vytvořit zcela nový model NSX, který by byl věrný odkazu svého předchůdce: supersportovní automobil, který by svému majiteli přinášel nové zážitky z jízdy, kdy každá součást vozidla respektuje tu nejchytřejší část – řidiče,“ uvedl Mike Accavitti, senior viceprezident a generální ředitel divize Acura. „Duše automobilu spočívá v emočním spojení mezi ním a řidičem. V případě NSX je toto spojení intenzivní a okamžité.“

Vzhledem k tomu, že model NSX představuje vrchol výkonů a prestiže značky Acura, byl na autosalonu představen s motivem „Precizní výkon“ (Precision Crafted Performance). Toto téma bylo původně sloganem celé značky Acura a představovalo hlavní hnací sílu při vývoji původního modelu NSX i hlavní motiv při jeho představení.

Nová generace NSX, u níž se konstruktéři zaměřili na dosažení precizního výkonu spojeného s prvotřídním řemeslným zpracováním, byla vyvíjena jako zcela nový model. Projekt si vyžádal téměř tři roky intenzivní práce globálního týmu designérů a konstruktérů, který vedli technici z vývojového centra značky ve městě Raymond, Ohio.

„NSX odráží americké kořeny značky Acura a je hmatatelným důkazem silné role, kterou naše severoamerické zastoupení hraje ve směrování a rozvoji její budoucnosti,“ prohlásil Erik Berkman, výkonný viceprezident oddělení obchodního rozvoje značky Acura.

„Náš globální tým se ujal výzvy vytvořit nový zážitek z jízdy sportovním automobilem. K tomu využil nové technologie, díky kterým je vůz neuvěřitelně živý, ale zároveň intuitivně a okamžitě reaguje na všechny pokyny řidiče,“ uvedl Ted Klaus, hlavní inženýr a vedoucí globálního týmu, který model NSX vyvíjel. „NSX se vyznačuje výkony špičkového sportovního vozu, okamžitou akcelerací a vzrušující, ale zároveň sebejistou jízdní dynamikou.“

Design karoserie v duchu „protkané dynamiky

„Nový model NSX se vyznačuje designem, kterému říkáme „Protkaná dynamika“ (Interwoven Dynamic),“ uvedla Michelle Christensen, vedoucí týmu odpovědného za design karoserie modelu NSX. „Jedná se o ideální směs vzhledu exotického sportovního vozu a funkčnosti supersportu.“

Karoserie NSX se vyznačuje klasickými nízkými a širokými proporcemi, jež se snoubí s moderními a atraktivně tvarovanými povrchy, agresivním tvarem přídě a zadními světly, která vzdávají poctu svému předchůdci.

Charakteristické boční sací otvory a letmo umístěný C-sloupek přivádějí vzduch k uprostřed uloženému motoru a směrují proudění vzduchu na záď, čímž se zvyšuje přítlačná síla. Pro uložení nového, podélně umístěného motoru V6 se dvěma turbodmychadly a s 9stupňovou převodovkou DCT byla produkční verze oproti NSX Concept z roku 2012 prodloužena (+7,5 cm) a rozšířena (+2,5 cm) a kabina byla mírně posunuta směrem vpřed.

Každý prvek konstrukce karoserie byl pečlivě navržen s ohledem na ideální proudění vzduchu jak z hlediska přítlaku, jenž zvyšuje stabilitu, tak z hlediska chlazení systémů vozidla. Model NSX prošel rozsáhlými testy ve špičkovém aerodynamickém tunelu firmy v Raymondu ve státě Ohio, které oproti konceptu vyústily v celou řadu významných změn včetně inovovaných otvorů v kapotě, nových otvorů v předních blatnících, modifikovaných bočních sacích otvorů, či optimalizovaného zadního spoileru.

Kokpit zaměřený na řidiče

„V souladu s koncepcí ‚supersportu zaměřeného na člověka‘ byl model NSX nekompromisně navržen s důrazem na řidiče,“ říká Johnathan Norman, vedoucí týmu odpovědného za vývoj interiéru modelu NSX. „Podobně jako u NSX první generace jsme vytvořili ‚Kokpit zaměřený na řidiče‘, který řidiči nabízí prvotřídní kontrolu, výhled a uspořádání všech ovládacích prvků; vše však bylo dále vylepšeno s cílem naplnit očekávání spojovaná s moderním supersportem.“

Interiér NSX se vyznačuje mimořádně skvělým výhledem vpřed, jednoduchým a intuitivním ovládáním i špičkovou ergonomií. Zářným příkladem je sedadlo, které nabízí skvělou oporu kombinovanou s prvotřídním komfortem a umožňuje snadné nastupování i vystupování.

Přístrojový panel modelu NSX je tvořen dynamickým TFT displejem, který reaguje na řidičem zvolený režim integrovaného systému jízdní dynamiky (Integrated Dynamics System) a v grafické formě zobrazuje všechny důležité informace. Uprostřed kruhového ovladače nového integrovaného systému jízdní dynamiky (Integrated Dynamics System) na středové konzole se nachází startovací tlačítko, které aktivuje sportovní hybridní hnací ústrojí. Pod kůží ručně obšitým panelem palubní desky se nachází obnažený středový rám – funkční konstrukční prvek podvozku, který svým designem připomíná rám nekapotovaných sportovních motocyklů. Mimořádně tenké, ale zároveň vysoce pevné A sloupky spolu s nízko umístěným přístrojovým panelem minimalizují překážky ve výhledu řidiče na vozovku.

Sportovní hybridní hnací ústrojí

Ve snaze o zachování základní filozofie první generace byl nový model NSX navržen tak, aby maximalizoval schopnosti řidiče a poskytoval výjimečně intuitivní a sebejistou odezvu „podle vůle řidiče“.

Konstruktéři značky Acura využili bohaté zkušenosti firmy v oblasti výkonných motorů a hybridních elektrických pohonů, které spojili se dvěma dekádami prací na vývoji špičkových technologií pro rozdělování hnací síly, jakou je například systém Super-Handling All-Wheel Drive (SH-AWD). Výsledkem je nejdůmyslnější a technicky nejpokročilejší inteligentní hnací ústrojí ve světě supersportovních vozidel.

Srdcem modelu NSX je zcela nový, uprostřed umístěný, dvakrát přeplňovaný motor V6 s úhlem rozevření válců 75° a s ventilovým rozvodem DOHC, který je spojen s 9stupňovou převodovkou DCT vyvinutou značkou Acura. Motor V6 je vybaven kompaktním ventilovým rozvodem ze závodních vozů a mazáním se suchou klikovou skříní, které přispívá ke snížení těžiště. Zcela nová 9stupňová převodovka DCT se vyznačuje bleskurychlým řazením i podřazováním v závislosti na otáčkách motoru. Zadní elektromotor s přímým náhonem, který je uložen mezi motorem a převodovkou, pomáhá při akceleraci, brzdění a pomáhá také zlepšovat rychlost řazení. Přední kola modelu NSX jsou poháněna dvěma nezávislými elektromotory s vysokým výkonem, jež se vyznačují okamžitou odezvou a umožňují dynamické rozdělování hnací síly mezi pravou a levou stranu vozidla.

Kromě zlepšování akcelerace a brzdění slouží přední elektromotory u NSX k dynamickému rozdělování točivého momentu. Výsledkem je okamžitá akcelerace s „nulovou prodlevou“ a skvělá ovladatelnost, která jako by byla schopna předvídat přání řidiče. Model NSX prošel rozsáhlými testy na nejnáročnějších světových závodních okruzích včetně známého Nürburgringu.

Pokročilá konstrukce karoserie z více materiálů

V návaznosti na odkaz první generace NSX, která se stala prvním supersportem s hliníkovou karoserií, přichází i nová generace NSX s inovativní konstrukcí karoserie tvořenou více materiály, která zahrnuje několik světových prvenství, pokud jde o použité materiály i výrobní procesy.

Karoserie modelu NSX má tvar prostorového rámu tvořeného vnitřním hliníkovým rámem a prvky z vysokopevnostní oceli a dalších pokročilých materiálů. Rám je upevněn k podlaze z uhlíkových vláken a tento mimořádně rigidní celek, u kterého byly navíc využity nejmodernější technologie spojování, je schopen zcela absorbovat všechny torzní a ohybové síly.

U modelu NSX byla poprvé na světě využita technologie odlévání kombinující konstrukční a výrobní flexibilitu odlévání s pevností a roztažností kovaného materiálu, což přispívá k významnému snížení hmotnosti. Panely karoserie jsou tvořeny kombinací hliníku a plošně tvarovaného kompozitu (SMC).

Pokročilá sportovní konstrukce

Model NSX se vyznačuje „Pokročilou sportovní konstrukcí“ (Advanced Sports Package), u které jsou hlavní součásti hnacího ústrojí – uprostřed uložený motor, oba přední elektromotory a svazek baterií spolu s řídicí jednotkou hybridního systému – optimalizovány s důrazem na koncentraci hmoty kolem středu vozidla, což dále přispívá ke zlepšení jeho dynamické odezvy. Díky kombinaci této koncepce a lehké karoserie má model NSX nejníže položené těžiště v dané třídě.

NSX využívá plně nezávislé celohliníkové zavěšení předních i zadních kol a k přenosu mimořádného výkonu slouží pneumatiky ContiSportContact™ o rozměrech 245/35Z R19 vpředu a 295/30Z R20 vzadu, které jsou obuty na hliníkových ráfcích o rozměru 19×8,5 vpředu a 20×11 vzadu. Výkonné, přirozené a sebejisté brzdění je zajištěno 6pístovými předními a 4písovými zadními třmeny na ultra-výkonných karbon-keramických brzdových kotoučích.

K prvotřídní ovladatelnosti velkou měrou přispívá sportovní hybridní systém pohonu všech kol Sport Hybrid Super-Handling All Wheel Drive (Sport Hybrid SH-AWD), který nabízí bleskurychlou odezvu na všechny pokyny řidiče – řízení, brzdění i plyn – a zároveň poskytuje stabilitu, ovladatelnost a dynamiku systému pohonu všech kol. Asistent pro agilní ovládání (Agile Handling Assist – AHA) pomocí lehkého přibrzďování dále zlepšuje stáčivou odezvu a dynamickou stabilitu vozidla.

Integrovaný systém jízdní dynamiky (Integrated Dynamic System) se ovládá kruhovým ovladačem, který nabízí volby režimů Quiet, Sport, Sport+ a Track (Tichý, Sport, Sport+ a Okruh). Systém upravuje odezvu motoru, elektromotorů, převodovky i podvozku a dokonce reguluje úroveň zvukového projevu motoru. To vše v závislosti na potřebách řidiče a na prostředí, ve kterém se vůz pohybuje. V tichém režimu je vůz schopen krátkodobé jízdy nižší rychlostí pouze na elektrický pohon. V dalších režimech Sport a Sport+ se postupně vyostřuje dynamická odezva vozidla a v režimu Track NSX řidiči nabídne plné spektrum svých výkonových možností.

NSX také disponuje funkcí okamžitého rozjezdu, která umožňuje rozjezd s nulovou prodlevou, při kterém asistují motor i všechny tři elektromotory.

Nový výrobní závod

Model NSX se bude vyrábět výhradně v závodě Performance Manufacturing Center (PMC) ve městě Marysville (Ohio), kde přibližně 100 vysoce kvalifikovaných pracovníků zajistí kompletní výrobu karoserií, lakování i finální montáž z dílů pocházejících z domácích i z globálních zdrojů.

Závod PMC i jeho procesy byly navrženy tak, aby skvěle kombinovaly řemeslné schopnosti pracovníků s nejmodernějšími technologiemi a umožňovaly tak nový výrobní přístup. Díky tomu, že výroba karoserií je zajišťována interně, zachovává si značka Acura plnou kontrolu nad jejich kvalitou včetně kritické pevnosti a přesnosti zavěšení, montáže i povrchového zpracování – a to od prvotní konstrukce až po finální montáž.

Pracovníci mají k dispozici inovativní technologie, které jejich řemeslné schopnosti posouvají na ještě vyšší úroveň, a umožňují jim při specializované výrobě supersportovních automobilů dosahovat té nejvyšší kvality.

Štítky: , , , ,

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *