Nissan testuje systém, který má zabránit zapomenutí dítěte na zadní sedačce auta

Autor: Anina Russová - 10. 8. 2018


Je to takřka rok, kdy jsme vám říkali o novém systému značky Hyundai, který řidiči zabrání zapomenout dítě na zadních sedačkách. Další podobný systém teď představuje Nissan.

Jakkoliv se nám to zdá naprosto nepochopitelné, stále se to děje. Ať nevědomky, kdy řidič opravdu zapomene (i když stejně nechápeme, jak se to může stát), nebo vědomě, což je zralé na vězení. Už řadu let se úderem léta objeví řada případů, kdy rodiče nechají své děti v rozpáleném autě a jdou po nákupech nebo za nějakým vyřizováním. Bohužel i letos se několik podobných případů našlo a ty bohužel občas končily i smrtí dítěte.

Těžko říct, jestli by jakýkoliv asistent zabránil vědomému zanechání dítěte v autě, ale třeba alespoň některé donutí nad tím, aby se zamysleli. Stejně jako systém ve vozech Hyundai, pracuje i ten od Nissanu s řidičovým chováním. Japonský systém ví, že jste před začátkem jízdy otevřeli zadní dveře, a tak počítá s tím, že jste něco nebo někoho umístili na zadní sedadla.

Jakmile dojedete do cíle, auto vás ještě před vystoupením upozorní pípnutím a nápisem na palubním štítu. Pokud i tak z auta odejdete, aniž byste znovu otevřeli zadní dveře, auto začne troubit. Je pravda, že systém není všemocný. V prvé řadě jde samozřejmě deaktivovat, to pro případ, že na zadních sedadlech vezete třeba nákup. V druhé řadě tak nějak tušíme, že člověk, který to dítě nebo psa na zadních sedadlech chce nechat, buď systém vypne nebo prostě před odchodem otevře a zase zavře zadní dveře. I tak jsme alespoň za snahu Nissanu velmi rádi.

V tuto chvíli Nissan systém testuje v USA v modelu Pathfinder, přičemž brzy by se měl rozšířit do ostatních modelů a snad i do celého světa.

Štítky: , , ,

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Přejít nahoru