Nissan představuje novou generaci modelu Qashqai

Autor: Pavel Srp - 8. 11. 2013


Dnešní den je nejdůležitějším milníkem v segmentu crossoverů za posledních sedm let. V roce 2007 uvedla společnost Nissan na trh model Qashqai, který se stal průkopníkem crossoverů, našel si dva miliony zákazníků a brzy byl následován řadou napodobitelů. Dnes přichází tento model v novém provedení.

Díky patentovaným inovacím společnosti Nissan a především nadšenému úsilí, které jim dalo vzniknout, mohl být nový Qashqai představen na velkolepé show v Londýně, která s využitím technologie digitálního mapování sociálních sítí ve 3D předznamenala příchod druhé generace crossoverů. Více než 5 000 příznivců zaslalo návrhy, které představily to nejlepší z oblasti technologické inovace. Tito lidé tvořili sice malou, avšak významnou skupinu řidičů vozů Qashqai. Fotografie pak byly poskládány dohromady, aby vytvořily předobraz zbrusu nového vozu Qashqai a dnes poprvé představily světu jeho podobu.

Špičkové technologie, design crossoverů druhé generace i vyspělá dynamika – to vše dohromady tvoří základ nového Nissanu Qashqai.

Strhující nový Qashqai je o 49 mm delší než současný model a je o maličko nižší a širší, což mu dodává úhledný a vyrovnaný vzhled, aniž by byl narušen styl crossoveru, jeho kompaktní rozměry či vysší poloha při řízení. Charakteristické prvky, jako například kapota ve tvaru lastury, propůjčují modelu elegantní vzhled, ale zároveň zůstávají věrné jeho mocné vizuální DNA.

Stejně jako každý Nissan je i nový Qashqai nabitý inovativními technologiemi. Nabízí komplexní sadu funkcí využívajících vyspělé technologie, které obohacují každý aspekt jízdy a řízení. Technologie bezpečnostního štítu společnosti Nissan nyní zahrnuje automatické nouzové brzdění, systém podpory bdělosti řidiče a rozpoznání dopravních značek, spolu s dalšími zásadními pomocnými funkcemi.

Inteligentní parkovací asistent navíc odbourává stres při manévrování ve městech. Nový Qashqai je navržen tak, aby zajistil dostupnost špičkových technologií v dosud nevídané míře.

Řada inovací pokračuje výběrem pohonu. Ty jsou u nového modelu Qashqai účinnější a nabízí širší nabídku, než kdy předtím. Každý motor využívá turbodmychadlo, které snižuje zdvihový objem, emise a spotřebu paliva, při zachování skvělého výkonu a s úrovní emisí CO2, která je ve své třídě špičková – od pouhých 99 g/km. Úspornost je dále podpořena obsáhlým programem pro snížení hmotnosti, díky němuž se některým verzím podařilo i přes obrovské rozšíření výbavy „zhubnout“ o 40 kg.

I když větší podíl vozů prodaných na většině trhů budou tvořit modely s pohonem přední nápravy, budou k dispozici i verze se systémem ALL-MODE 4×4-i. Zákazníci také budou moci vybírat mezi šestistupňovou manuální převodovkou a modernizovanou automatickou převodovkou XTronic.

Systém ALL-MODE 4×4-i a aktivní podvozek Nissan

Řidiči, kteří si zvolí systém ALL-MODE 4×4-i, mohou využívat výhod jednoho z nejvyspělejších systémů pohonu všech čtyř kol na trhu, který nabízí maximální bezpečnost a trakci za všech podmínek.

Aktivní podvozek Nissan posouvá u verzí s pohonem přední nápravy i s pohonem všech čtyř kol dynamiku o krok dál díky spojení tří složek.

Systém řízení pohybu karoserie sleduje povrch vozovky a detekuje nerovnosti, které by mohly potenciálně zvýšit náklon karoserie, a vyrovnává situaci mírným přibrzděním.

Aktivní motorová brzda využívá výkon a ovladatelnost převodovky Xtronic a zajišťuje další brzdění motorem při zatáčení nebo při zpomalování za účelem zastavení. Mezi její výhody patří lepší ovládání brzdného účinku a lepší pocit díky menšímu úsilí při sešlápnutí brzdového pedálu v zatáčkách. Zlepšila se také odezva brzd při zastavování.

Systém aktivního sledování dráhy vozu monitoruje chování a dráhu vozidla a mírným přibrzděním dosahuje podobného účinku jako samosvorný diferenciál, což znamená zajištění co nejlepší trakce a co nejmenší nedotáčivosti. Vysoce inteligentní systém bez problémů spolupracuje s řidičem a neustále distribuuje točivý moment motoru, díky čemuž zajišťuje hbitou a bezpečnou jízdu.

Interier

Působivost interiérů modelu Qashqai zajišťují výrazně kvalitnější materiály a propracovanější design. Důležitým parametrem crossoveru zůstává také jeho všestrannost. Konstruktéři společnosti Nissan přicházejí s inovativními způsoby, jak učinit z nového Nissanu Qashqai součást životního stylu řidičů. Nový Qashqai přináší více místa pro pasažéry a větší zavazadlový prostor, který je obohacen o systém variabilní podlahy. Nabízí také možnost uklidit přepážku zavazadlového prostoru, pokud se právě nepoužívá.

Nový Qashqai bude prvním modelem v prodeji postaveným na platformě CMF (Common Module Family), společném projektu společností Renault a Nissan, který zákazníkům nabízí mimořádně efektivní konstrukční řešení.

Nový Nissan Qashqai byl navržen a zkonstruován v Evropě a pro Evropu je určen. Navrhli jej odborníci v divizi Nissan Design Europe v Anglii a technickým střediskům Nissan Technical Centre Europe v Anglii a ve Španělsku. Vyrábět se pak bude v anglickém Sunderlandu. Významnou měrou se na modelu však podepsali i návrháři a konstruktéři v japonském Atsugi.

LED světlomety

Příď nového modelu Qashqai využívá některé z nejvyspělejších technologií, jaké segment crossoverů kdy spatřil. Všechny modely mají světla pro denní svícení využívající technologii LED, některé verze navíc disponují ještě vyspělejším řešením a i dálková a potkávací světla využívají technologii LED. V souladu s přesvědčením společnosti Nissan o tom, že je třeba poskytovat nanejvýš praktické technologie, není záměna xenonových světel za technologii LED náhodná.

Světlomety LED modelu Qashqai vydávají zářivější a pronikavější světlo, takže kromě toho, že spotřebují o polovinu méně energie než xenonové výbojky, se barvou světla více blíží slunečnímu světlu, což zlepšuje viditelnost v noci.

Skryté technologie

Využití vyspělých technologií bývá pro designéry nezřídka oříškem. To však není případ týmu, který měl nový Qashqai na starost. Díky úzké spolupráci s konstruktéry dokázal tým implementovat nové technologie, aniž by to bylo na úkor výrazného designu vozu. Příkladem může být to, že zatímco většina výrobců se spokojí s vestavěním radarového systému do nevzhledných konstrukcí připevněných k nárazníku nebo masce chladiče, společnosti Nissan se podařilo umístit radar modelu Qashqai za logo firmy na předním nárazníku, což dodává vozu elegantnější vzhled.

Pokročilá aerodynamika s aktivními prvky

Společnost Nissan vždy vyznávala přesvědčení, že forma musí odpovídat funkci, a druhá generace modelu Qashqai dává této filozofii zcela nový rozměr. Vezměme si například aerodynamický profil vozu.

Nový Qashqai přináší nejen dynamické a výrazné vzezření, ale díky součiniteli aerodynamického oporu s hodnotou 0,32 proráží vzduch efektivněji než kdy předtím. Při tvorbě nového Nissanu Qashqai studovaly týmy návrhářů a konstruktérů každý detail. V několika případech disponuje nový Qashqai nejmodernější aerodynamikou, jakou lze u rodinných vozů najít, ať už jde o skryté prvky (například unikátní design zcela ploché podlahy) nebo viditelné součásti (například střešní spoiler s křidélky). Výsledkem je menší odpor, nižší emise CO2, nižší spotřeba paliva a větší stabilita při vyšších rychlostech.

Další inovací modelu Qashqai je představení systému aktivní mřížky chladiče. Tato inteligentní technologie maximalizuje aerodynamickou účinnost vozu Qashqai tím, že zastavuje průchod vzduchu chladičem v případech, kdy ho není třeba. Mřížka chladiče se automaticky uzavírá v rychlostech nad 30 km/h a otevírá se jen tehdy, pokud čidlo zjistí potřebu motor chladit. Tento systém bude součástí standardní výbavy u modelů se vznětovým motorem a manuální převodovkou.

Interiéry – nové možnosti cestování pro rodiny

Pohodlí, konektivita a ovládání – tři z ústředních pilířů uspořádání kabiny nového Nissanu Qashqai. Stejně jako v jiných částech vozu Qashqai je kombinace inovativních technologií a zdravého úsudku patrná i v řešení interiéru. Nissan má s crossovery více zkušeností než kterýkoli jiný výrobce, což jí dává jedinečnou příležitost definovat nové standardy praktičnosti vozů v tomto segmentu.

Při návrhu interiéru nového modelu Qashqai vycházely týmy návrhářů a konstruktérů z přesvědčení, že je třeba brát ohled především na řidiče. Početné systémy vozu nabízející komfort, pohodlí a bezpečnost byly analyzovány a přepracovány tak, aby poskytly řidiči snadný přístup ke všem klíčovým ovládacím prvkům. Díky intuitivnímu jednotnému rozhraní si mohou řidiči funkce modelu Qashqai přesně přizpůsobit svým potřebám – od přepínání třípolohových kontrolek až po nastavení hranice, kdy se automaticky zapnou světlomety. Nabídky se přesně a logicky zobrazují na novém displeji, který se nachází mezi analogovým otáčkoměrem a tachometrem, a který lze ovládat pomocí přepínačů na volantu.

Praktičtější než kdy předtím

Další vlastností, kterou model Qashqai vyniká, je jeho všestrannost. Při práci na zajištění větší flexibility a širších možnostech využití vozu nebyla opomenuta žádná část interiéru. Například zavazadlový prostor má v poloze se sklopenými zadními sedadly kapacitu 439 litrů, což je o 29 litrů více než u stávajícího modelu Qashqai. Tím získává nový Qashqai ještě větší náskok před svými rivaly ze segmentu C.

Také pasažéři si v novém vozu Qashqai vychutnají více prostoru. Mají k dispozici více místa pro opření hlavy i umístění nohou. Celkové rozšíření modelu umožnilo zvětšit prostor pro ramena. Účelné kompletní přepracování otvorů dveří navíc zajišťuje pohodlnější nastupování i vystupování.

Úložný prostor je nyní flexibilnější, protože páté dveře se otevírají o 150 mm výše a samotný prostor disponuje systémem duální podlahy navrženým pro flexibilní a všestranné využití. Dva otočné podlahové panely lze umístit výše nebo níže, čímž lze docílit celkem 16 možných uspořádání, která buďto zvětší objem zavazadlového prostoru, nebo poskytnou dokonalou plochu v jedné rovině se sklopenými zadními sedadly. Zadní desku lze navíc snadno umístit svisle, a získat tak ideální prostor pro přepravu nákupů. Navíc lze kryt zavazadlového prostoru snadno sklidit pod podlahu pro zavazadla v případech, kdy je třeba naložit objemnější náklad. Zavazadlové desky jsou z jedné strany opatřeny čalouněným povrchem a z druhé jemným kobercem, takže lze převážet i zablácenou obuv, aniž by hrozilo poškození textilních povrchů.

Zbrusu nová sedadla – vědecká práce minimalizuje únavu

Skvělou kabinu dělají v prvé řadě skvělé sedačky. Proto se tým Nissan snažil ze všech sil, aby druhá generace modelu Qashqai poskytla pasažérům ještě větší pohodlí. Ve stadiu návrhu využívali konstruktéři moderní techniky lékařského snímkování, a dokonce se nechali inspirovat střediskem NASA a analyzovali naměřené hodnoty tlaku a průtoku krve ve spodní části zad usazených pasažérů. Přepracováním konstrukce prvků a vylepšením podpory v klíčových oblastech pak dokázali stvořit sedadla, která nabízejí rovnoměrnou oporu. Vysoce propracovaná sedadla modelu Qashqai nabízejí zvláštní oporu díky přidanému polstrování v oblasti pánve, beder a hrudníku. Výsledkem jsou sedadla schopná zajistit pohodlí i na dlouhých cestách.

Nová dimenze péče o detaily

Stejně jako každý nový model Nissan obsahuje i Qashqai nejrůznější prvky, nad kterými budou lidé kroutit hlavou a říkat si: „Jak to, že tohle ještě nikoho nenapadlo?“ Zaměřme se namátkou na středovou konzolu. USB port na středovém panelu není sám o sobě žádnou novinkou, společnost Nissan však vytvořila pro kabel vodící drážku, takže pasažéři mohou používat svá zařízení mimo schránku, aniž by víko muselo být zatlačeno. Jiný příklad přístupu zdravého rozumu společnosti Nissan lze nalézt u držáků na nápoje. Protože jejich otvory jsou extra hluboké, lze do nich vložit láhve tak, aby nepřekážely řidiči v pohybu rukou při řazení. K uvolnění cenného prostoru v kabině přispívá i elektronická verze ruční brzdy.

Pasažéři v novém Nissanu Qashqai budou moci využít i systém vnitřního osvětlení kabiny, který mimo jiné zapíná náladové světlo kolem řadicí páky. Systém osvětlení je navržen tak, aby při jízdě v noci vůz působil luxusním dojmem. Lze jej v plném rozsahu ovládat z pozice řidiče (rozsvěcovat, tlumit či úplně vypínat).

Nissan Qashqai se již dlouho těší vedoucímu postavení na trhu crossoverů. Od roku 2007 se ho prodalo více než 2 miliony kusů. Oslovuje jak řidiče ze segmentu C, kteří požadují více stylu, technologií a zážitků, tak zákazníky s omezenými finančními prostředky, kteří hledí v prvé řadě na úspornost. Zbrusu nový Nissan Qashqai je tu proto, aby po uvedení na globální trhy v lednu 2014 upevnil vedoucí pozici značky Nissan v segmentu crossoverů.

[nggallery id=2640]

Tisková zpráva/-PS-

Štítky: , ,

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Přejít nahoru