Poslední dobou se řada automobilek potýká s nemalými finančními problémy. Jen namátkou je to třeba Ford, který už před časem oznámil, že má v plánu kompletně přestavět svou modelovou nabídku a upravit také počet výrobních závodů a zaměstnanců. A podobně je na tom Nissan, který oznámil, že musí celosvětově propustit velkou spoustu lidí a stejně jako Ford, změnit svou modelovou nabídku. To v překladu znamená, že se zbaví některých svých nerentabilních modelů.

“Evropský” Ford se rozděluje a bude více šetřit. Chce být opět ziskový

Jaké to jsou, to můžeme zatím jen hádat, ale tipujeme, že se Nissan může zbavit třeba malé Micry a soustředit se bude možná hlavně na crossovery nebo SUV, po kterých je v současné době na trhu poptávka. Věnovat se jistě bude také elektrifikaci a hybridním pohonům.

Nejde ale jen o seškrtání modelů, ale hlavně o seškrtání pracovních pozic. Už v květnu letošního roku Nissan ohlásil, že celosvětově propustí asi 4800 zaměstnanců, a už v té době rovnou tvrdil, že toto číslo není konečné. A jak vidno, nelhal. Před pár dny vedení firmy oznámilo, že o místo celkem přijde zhruba 12 500 lidí a to napříč všemi zeměmi, kde automobilka působí.

Celkem by tím měl Nissan ušetřit miliardy eur, protože takový škrt znamená 9 % celkového počtu zaměstnanců. Je však otázkou, jestli tyto škrty pomohou nebo bude muset Nissan zabrat ještě o něco víc. Faktem ale je, že modelová nabídka značky není zrovna moderní a změny to chce. Otázkou ale je, jak se k tomu značka postaví.