Možná to zní jako naprostá banalita, ale správné sezení za volantem vám v případě nehody může i zachránit život. A možná si myslíte, že není potřeba něco tak jasného připomínat a opakovat, ale mýlíte se. Zrovna včera jsem potkala auto autoškolu, přičemž plusovým bodem byl fakt, že lektor vzal svou žačku na dálnici. To bohužel není zrovna častým jevem a za to autoškolu chválím. Mínusem ale bylo to, jak dotyčná žákyně seděla za volantem.

BMW nás naučí, jak co nejúčinněji zrychlovat

Ruce měla úplně ohnuté v loktech, obličej asi 10 centimetrů od volantu a záda jako podle pravítka. Kromě toho, že nevěřím tomu, že ji to bylo pohodlné, je taková pozice za volantem velmi nebezpečná. Ty pokrčené ruce jí v případě problému nebo nečekané situace nedovolí dostatečné manévrování a pokud by se ji při nehodě aktivoval airbag, nesjpíš by ji pořádně zranil. Dost mě zarazilo, že ji na špatné sezení lektor neupozornil, ale naše autoškoly bohužel nejsou zrovna proslavené správným přístupem k žákům a řízení jako takovému. Budeme doufat, že se to někdy změní, protože řidičů, respektive hlavně řidiček, které sedí v doslova nalepené na volantu potkávám velkou spoustu.

Všiml si toho nejspíš i Jaguar, který natočil zajímavé video. V tom ukazuje, jak byste vlastně za volantem měli sedět správně. Nečekejte žádnou spoustu řečí, ale jednoduchou grafiku, která správné sezení za volantem vysvětlí úplně všem. Nikdy nezapomeňte na fakt, že vaše záda musí být opřená o opěradlo. Vaše ruce musí být pokrčené, ale jen tak, abyste měli pořád dostatek místa na veškeré manévry a aby vás nechytala křeč. Kolena mají být jen mírně pokrčená, takže žádné sezení jako v obýváku u televize nebo naopak jako na židli ve škole. Je potřeba najít si svou pozici tak, aby se vám sedělo pohodlně, ale zároveň tak, aby to pro vás bylo co nejbezpečnější.

Auta jsou chytrá, mají airbagy, inteligentní bezpečnostní pásy, jenž vás vtáhnou do sedadel, pokud jiný bezpečnostní asistent předpokládá nehodu. A tohle vše může dobře fungovat jen v případě, že v autě sedíte správně.