Nerespektují rozhodnutí, policie jim už zabavuje vozidla

Autor: Tisková zpráva - 10. 5. 2019


V loňském roce i přes vyslovený zákaz řízení usedlo jen na Karvinsku za volant o 25 řidičů více než v předchozím období. V roce 2017 evidovali tamější policisté celkem 325 řidičů, kteří se dopustili přečinu maření úředního rozhodnutí a vykázání. V následujícím roce 2018 těchto provinilců bylo o 25 více. Proti těmto nenapravitelným (ne)řidičům policie nekompromisně využívá zajištění věci pro účely trestního řízení.

V minulých dnech policisté karvinského dopravního inspektorátu zákonné opatření využili proti muži, který od roku 2009 měl trest zákaz řízení motorových vozidel vysloven již několikrát. Řeč je o majiteli jednoho osobního vozidla, jehož potíže začaly dnem jeho nehody.

Dne 29. dubna 2019 krátce před 16. hodinou došlo v Petřvaldu ke střetu dvou osobních vozidel. 38letý řidič osobního vozidla Škoda Felicia Combi vyjížděl z příjezdové cesty na pozemní komunikaci. Při manévru nedal přednost zleva jedoucímu osobnímu vozidlu Toyota Yaris. Oba řidiči nebyli pod vlivem alkoholu, jejich dechová zkouška byla negativní. Technická kontrola u vozidla Škoda Felicia byla již tři roky neplatná.

Dopravní nehoda naštěstí nebyla vážná. Nikdo se nezranil, škoda nebyla žádná. Přesto touto kolizí začaly nepříjemnosti pro 38letého majitele osobního vozidla Škoda Felicia.

Nenapravitelný, nepoučitelný

Policisté lustrací zjistili, že muž má vysloven platný zákaz řízení od roku 2016 do roku 2024. V takovém okamžiku se „řidič“ stává důvodně podezřelým ze spáchání přečinu maření úředního rozhodnutí. Policisté ještě na místě muže zadrželi a převezli k procesním úkonům na místní oddělení. Důvodně podezřelý muž splnil všechny zákonné podmínky k odebrání osobního vozidla, které je považováno za nástroj k páchání trestné činnosti.

Trocha údajů procesních úkonů skutku

Týž den, 29. 4.2019, byly zahájeny úkony trestního řízení přečinu maření úředního rozhodnutí a vykázání. Zadrženému muži bylo sděleno podezření ze spáchání uvedeného přečinu. Zároveň muži bylo podle trestního řádu zajištěno osobního vozidlo Škoda Felicia Combi.

Pravomocně odsouzení, kteří bez respektu, neustále i přes vyslovený zákaz usedají za volant, policie využívá zákonné oprávnění zajištění vozidla jako nástroj k páchání trestné činnosti. Následně soud rozhoduje o propadnutí věci, tedy vozidla. V loňském roce proto policisté napříč Karvinskem využili oprávnění a zajistili celkem 23 osobních vozidel. Tovární značky bývají různé, české i zahraniční. V souhrnu účet za zajištěné vozidla v loňském roce byl 2 300 000 Kč.

V přístupu k nenapravitelným řidičům policisté pokračují i letos. Od začátku roku bylo podle zákona zajištěno již 7 vozidel různých továrních značek. 

Štítky: , , ,

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Přejít nahoru