tankovani-omv-bmw-m3-competition

Německo chce přestat přimíchávat biosložky do paliva

Autor: Radim Plachý - Zdroj: Auto Bild - Foto: Pavel Srp - 2. 2. 2023


Německé ministerstvo životního prostředí plánuje novým zákonem zakázat přidávání biopaliva do benzinu a nafty. Pokud zákon vstoupí v platnost, palivo E10 už na německých čerpacích stanicích nebude.

Někteří němečtí politici si myslí, že to, co vyroste na poli, by se mělo stoprocentně zpracovat na potraviny, nikoliv přidávat po paliva. Německé ministerstvo životního prostředí tak aktuálně připravuje návrh zákona, v němž má být zákaz biopaliv prosazen úpravou kvóty skleníkových plynů. Konkrétně by se měla ve dvou krocích snížit kvóta na obsah skleníkových plynů v biopalivech. V současnosti je to 8 % (přepočteno na množství CO2), z čehož příměsi na bázi obilí tvoří více než polovinu (4,4 procenta). Podle návrhu zákona by to mělo být v roce 2024 sníženo na 2,3 % a v roce 2030 až na nulu.

V Německu se ovšem na základě toho rozpoutala velká debata. Člen Bundestagu Lukas Köhler obvinil spolkového ministra životního prostředí, že brání ochraně klimatu. „Místo boje s biopalivy šetrnými ke klimatu by se konečně mělo zajistit schválení e-paliva a paliv vyrobených ze zbytků a bioodpadu.“ Snižování emisí lze v dopravě lze dosáhnout pouze kombinací elektromobility a paliv šetrných k životnímu prostředí.

Syntetické e-palivo už vyvíjejí i Kia a Hyundai. Toto palivo sníží emise spalovacích motorů až o 80%

Také největší německý autoklub ADAC nemá z plánu německého ministerstva životního prostředí příliš velkou radost. „Biopaliva mohou významně přispět k dosažení cílů ochrany klimatu. V tomto ohledu nemůžeme s návrhem souhlasit,“ řekl na dotaz Auto Bildu prezident technologií Karsten Schulze.

Štítky: , , , , , ,

2 názory na “Německo chce přestat přimíchávat biosložky do paliva”

  1. Ano další lež padla. Místo obili, ovoce a zeleniny, remízů a stromů máme na polích kytku co nic nepřináší. Ničí motory není ekologická, ale hlavně přináší peníze lobistům. Gratuluji. Je úžasné kolik energie věnuje člověk ničení sebe sama a potlačuje jednoduché myšlenky, aby potom s velkou slávou vše zachraňoval. Jen ještě nepochopil, ze lidské zachraňování je vždy horší než zemská přirozenost.

    1. Hlavně že u nás se bude bio složky přidávat ,tak já nevím kde je chyba asi zase u naší vlády

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *