Většina z nás má neustále hodně povinností, na které musí myslet. Pak se velmi snadno stane, že prostě čas od času na něco zapomeneme. Je to normální, ale v případě pokut je to také pořádný problém. Policisté na dluhy na pokutách přijdou velmi rychle, ani vás kvůli tomu nemusí zastavit. A jakmile to zjistí, máte jen dvě možnosti, jak celou situaci vyřešit.
Centrální evidence dluhů
Policisté, ale stejně tak i celníci mají přístup do takzvané centrální evidence přeplatků a nedoplatků (CEPAN). Tam si velmi rychle umí ověřit, zda má řidič či provozovatel nedoplatky na pravomocně uložených pokutách. Výjimku tvoří nedoplatek, u něhož bylo provedeno posečkání úhrady nebo rozložení úhrady na splátky. Současně se musí jednat o nedoplatky na pravomocných pokutách, které byly uloženy podle některého z 3 zákonů:
- zákona č. 361/2000 Sb., o silničním provozu (např. za překročení nejvyšší dovolené rychlosti, jízdu na červenou, nesprávné parkování, telefonování za jízdy, předjíždění vozidla tam, kde je to zakázáno, nedání přednosti, porušení omezení jízdy některých vozidel, přestupky v rámci objektivní odpovědnosti provozovatele vozidla)
- zákona č. 361/2000 Sb., o silničním provozu (např. za užití zpoplatněné komunikace bez uhrazení mýtného nebo časového poplatku, za řízení přetíženého vozidla)
- zákona č. 13/1997 Sb., o pozemních komunikacích (např. za užití zpoplatněné komunikace bez uhrazení mýtného nebo dálniční známky)
Jak to vyřešit?
Pokud se dostanete do situace, že po vás policista, strážník nebo celník zastaví s tím, že máte dluh na pokutách, máte dvě možnosti. Buď na místě uhradíte, přičemž je možné vždy platit jak hotově, tak i kartou.
Když ovšem na místě nezaplatíte, máte problém. „Pokud není nedoplatek uhrazen na místě kontroly motorového vozidla, je policista (celník, strážník) oprávněn přikázat řidiči jízdu na nejbližší vhodné místo z hlediska bezpečnosti a plynulosti silničního provozu a zadržet tabulky registrační značky vozidla nebo zabránit odjezdu vozidla tzv. botičkou,“ vysvětlila tisková mluvčí Policejního prezidia Hana Rubášová. Přesněji řečeno to proběhne tak, že vy na výzvu policisty sundáte tabulky registračních značek z auta a předáte je policistovi. Pokud je odmítnete vydat, pak si je policisté sundají sami.
„Nepříjemnostem při silniční kontrole se můžete jednoduše vyhnout. Prvním krokem je včas uhradit uloženou pokutu. Pokud už se vám stane, že pravomocnou pokutu máte anebo si nejste jistí a chcete se jen ujistit, zda je vaše „konto čisté“, máte možnost požádat o potvrzení o stavu svého osobního daňového účtu, kde jsou zaznamenány i nedoplatky za dopravní přestupky. Požádat můžete u kteréhokoliv celního úřadu nebo on-line prostřednictvím cPortálu,“ dodala Hana Rubášová. Tam je možné se přihlásit stejně, jako například na Portál dopravy, tedy pomocí datové schránky nebo třeba Identity občana.
To je paráda . A jak k tomu přijdou pronajímatelé vozidel autopůjčovny a leasingovky? M. Šerák
Tak a co takovej cizinec či uk. se nemá na našem ůzemí zaplacenou pokutu a je ožralej , že sotva stojí na vlastních nohách? To je jiná liga ,chudák policajt.