Velké panoramatické střešní okno je sice příjemná věc, ale zdá se, že také celkem nevyzpytatelná. V USA a v Kanadě řeší několik stovek případů, kdy tato okna sama od sebe praskla a zasypala celou posádku střepy.

Nikdo zatím nebyl schopen určit, proč se tak stává. Mluví se o tom, že některá okna mohou být mechanicky poškozená, aniž to na nich je vidět. Možné ale také je, že mít prosklenou střechu je prostě po fyzikální stránce problém, protože celá karoserie, střechu nevyjímaje, stále pracuje. A i když je sklo panoramatických střech extrémně pevné, ale zároveň celkem ohebné, vlivem vysokých nebo naopak nízkých venkovních teplot nemusí vydržet vše. V extrému pak stačí přejet nerovnost na silnici, o které třeba ani nevíte, a na střechu už je to moc.

A nejde o nějaký aktuální problém. Hodně automobilek praskající střechy eviduje už přibližně od roku 2000 a oficiálně se mluví o asi 400 případech. Jenomže neoficiální čísla mluví úplně jinak. Podle zákulisních informací jde už asi o tisícovku případů, které se objevují již od roku 1995.

V tuto chvíli se ví o tom, že střešní panoramatická okna praskla jak u několika Hyundai Santa Fe, tak také u Kii Sorento, BMW řady 3, Fordu Focus a Edge nebo také u Hyundai Elantra. V Evropě zatím podobné případy zaznamenány nejsou.