Nejrychlejší traktor na světě jede 140 km/h a pohání ho motor Chevrolet V8

Autor: Pavel Srp -   14. 4. 2018


Traktory nebývají rychlé, mají převody spíše do síly, takže jezdí pomalu, ale zátěž jim nečiní pražádné problémy. Ne tak tento oranžový kousek, ten je totiž zapsaný v Guinessově knize rekordů jako nejrychlejší traktor na světě.

Když vám prozradím, kdo má tuhle zběsilost na svědomí, asi vás to nepřekvapí. Traktor byl totiž postaven pro britský Top Gear. A není to poprvé, vždyť svůj zběsilý traktor tento pořad představil ještě za „staré éry“ v roce 2015. Už tehdy stanovil rychlostní rekord. Tehdy ho pilotoval známý závodník Juha Kankkunen. S upraveným traktorem Valtra T234 se dokázal na zamrzlém finském jezeře Vuojärvi rozjet na 132,6 km/h. Bylo to na sněhu a ledu s pneumatikami Nokian.

To je ale pryč, Top Gear koncem března představil tento rekordní traktor v nové podobě, řádné přepracovaný. Na první pohled zaujme novou oranžovou barvou ze vzorníku Lamborghini a na první poslech překvapí také zvuk motoru. Místo vznětového motoru je tu motor zážehový a ne jen tak ledajaký, ale pořádné železo. O pohon traktoru se nyní stará upravený small block Chevrolet 5,7 V8 s výkonem zvýšeným na 368 kW/500 koní.

Nejen motor, ale zbytek traktoru doznal změn Myslelo se na vylepšení aerodynamiky, stejně jako na nový podvozek, který je tu nově odpružený vzduchovými měchy. Vzhledem k rychlostem, které jsou pro nový rekordní pokus v plánu, bylo třeba posílit také brzdy. Na konec na traktor putovaly nové 54palcové zadní pneumatiky.

Při nové rekordní jízdě se ale za volant neposadil žádný známý závodník, ale přímo samotný Stig. Výsledkem jeho jízdy na letištní dráze je nový rekordní zápis do Guinnesovy knihy rekordů, protože rekord z roku 2015 se mu podařilo překonat. Průměrem ze dvou jízd je rekordní rychlost 140,45 km/h (87,271 mph). Zatímco první jízda byla opravdu působivá, protože maximální rychlost byla 147,929 km/h, v té druhé v opačném směru to ale zase tak dobře nevyšlo, maximálka byla „jen“ 132,969 km/h.

Rekordní jízda se odehrávala na dráze samotného britského televizního pořadu v areálu Bruntingthorpe Proving Groud, který se nachází na bývalém vojenském letišti Royal Air Force v Leicestershire. Byla to ale s největší pravděpodobností jedna z posledních akcí, která se tu konala, protože na tomto místě mají vyrůst nové obytné domy.

Štítky: , , , , , , , , ,

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *