nehoda-motorka

Nehody motorkářů nejsou často vůbec jejich chyba. Sáhnout do svědomí si musí řidiči

Autor: Radim Plachý - Zdroj: Besip, ČEská kancelář pojistitelů - Foto: Hasiči Pardubického kraje - 19. 7. 2025


Jakmile se jen trochu oteplí, objeví se na silnicích motorkáři. A ve chvíli, kdy se tak stane, začnou bohužel policisté informovat o jejich dopravních nehodách. Mysleli byste si, že za nehody jednostopých strojů mohou sami jejich řidiči? Protože jezdí rychle, nerespektují předpisy a jsou agresivní? Ne, že by to částečně nebyla pravda, překvapením pro vás možná ale bude, že za spoustu nehod můžou řidiči aut.

V roce 2024 způsobili motoristé 40 % všech nehod motorkářů. Nejčastěji kvůli přehlédnutí motorkáře či špatnému odhadu jeho rychlosti. Z toho 13,5 % skončilo těžkým či smrtelným zraněním. Počet motocyklů přitom v Česku rychle stoupá, jen loni se u nás registrovalo 30 330 nových jednostopých vozidel. „Motorkáři patří k nejzranitelnějším účastníkům silničního provozu. Loni v 39,1 % případů jejich nehod byli na vině řidiči aut. Konkrétně takto na českých silnicích došlo k 1 496 nehodám a 32 úmrtí motorkářů. Nejčastěji to bylo kvůli přehlédnutí motorky a vybočení do protisměru během předjíždění. V těchto situacích nemá obvykle motorkář žádnou šanci reagovat. Chybí mu jak čas, tak i dostatečný prostor pro úhybný manévr,“ vysvětluje Tomáš Neřold, z Besipu.  Zatímco motorkáři zaviní nehodu nejčastěji nepřiměřenou rychlostí, řidiči aut právě svou nepozorností.

Motorkáři za volantem jsou na tom lépe

Besip varuje všechny řidiče, že nejčastější situací, kdy k nehodě dojde je ta, kdy se řidič sice rozhlédl, ale motorkáře přehlédl. Toto časté přehlédnutí motocyklistů bývá způsobeno jejich menším vizuálním profilem, který se snadněji schová v mrtvých úhlech, ale i tím, že čeští řidiči nejsou na jejich přítomnost v provozu zatím dostatečně zvyklí. Motorkáře nejčastěji přehlédnou starší a zkušení řidiči, kteří jezdí na známých trasách a nevěnují okolí dostatečnou pozornost. Schopnost vnímání motorkářů ovlivňuje také zkušenost, zájem a vztah řidiče k motocyklům obecně. Řidiči, kteří sami jezdí na motocyklu mají obvykle o dost rychlejší a bezpečnější reakce, zatímco u řidičů bez zkušenosti s motocykly je častější vědomé porušování pravidel, chybná interpretace dopravní situace a zbytečné ohrožování motocyklistů.

V létě jsou silnice nebezpečnější. Riziko představuje únava i častější jízdy motorkářů

Tři čtvrtiny nehod motocyklů s automobily končí zraněním motorkáře, přičemž v případě čelních střetů 4 z 10 nehod nepřežijí. Zásadní roli přitom hraje rychlost jízdy samotného motorkáře i rychlost druhého účastníka nehody. S každým zvýšením rychlosti motocyklu o 10 km/h se pravděpodobnost těžkého zranění zvyšuje přibližně 1,33krát a u smrtelného zranění je to až 1,72krát. Pokud o stejnou rychlost zrychlí i řidič auta, roste pravděpodobnost těžkého zranění motorkáře asi 1,28krát, a smrtelného dokonce 1,83krát. „Motorkářů každým rokem přibývá a spolu s tím roste i počet vážných dopravních nehod. Zatímco v roce 2019 bylo podle Svazu dovozců automobilů registrováno 18 744 motocyklů, v roce 2024 jejich počet vzrostl už na 30 330. Je proto nutné, aby si čeští řidiči na přítomnost motorek na silnicích zvykli a naučili se je vnímat. Jen tak napomůžeme bezpečnosti motocyklistů na silnicích,” uzavírá Jan Matoušek, výkonný ředitel České asociace pojišťoven.


TIP: Spočítejte si nejvýhodnější autopojištění

Kalkulačka: povinné ručení a havarijní pojištění


Štítky: , , , , ,

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Přejít nahoru