Posledních pár dnů se naplno projevilo podzimní počasí. Dny jsou kratší, někdy hodně mlhavé a na silnicích leží mokré listí. To vše dohromady zvyšuje riziko dopravní nehody, ale v poslední době se k tomu přidává ještě jeden faktor, kterým je zvěř. Podíl nehod se zvěří navíc neustále roste, takže rozhodně je dobé vědět, kde si dát větší pozor.
Lesní zvěř bývá aktivní především ve večerních a ranních hodinách; její výskyt hrozí v lese či v blízkosti polí a v místech, kde přechází vozovku při cestě za potravou. V období říje se navíc řídí pudy, a nebojí se přecházet i rušnější komunikace. Proto je třeba být na těchto místech zvláště obezřetný a řídit auto takovou rychlostí, aby jej bylo možné bezpečně zastavit.
Pozor i na D1
Nejrizikovější komunikací z hlediska střetů se zvěří je podle analýzy Portálu nehod v České republice takzvaná Podkrušnohorská magistrála, tedy silnice I. třídy č. 13, spojující Liberecký, Ústecký a Karlovarský kraj. Za poslední dekádu zde počet nehod způsobených střety se zvěří překročil dvoutisícovou hranici a dosáhl 2243 nehod.
V těsném závěsu se pak drží podle Portálu nehod dálnice D1, s celkovým počtem nehod způsobených střetem se zvěří ve výši 2143 nehod. Mezi další rizikové silnice patří například silnice I. třídy č. 35, silnice I. třídy č. 38 (severojižní spojnice Libereckého, Středočeského a Pardubického kraje, Kraje Vysočina a Jihomoravského kraje) nebo č. 11 (spojnice Královéhradeckého, Olomouckého a Moravskoslezského kraje).
„Ročně dochází k cca 15 tisícům nehod se střetem se zvěří šetřených Policií ČR a vznikne škoda v úhrnné výši cca 600 mil. Kč. Průměrná výše vzniklé škody v důsledku poškození vozidel nebo jiného majetku dosahuje u jedné nehody kolem 40 tisíc Kč,“ říká Petr Jedlička, hlavní analytik České kanceláře pojistitelů.
Řidiči si pak mohou místa, kde nejčastěji dochází k nehodám, i těm se zvěří, prohlédnout na interaktivní mapě Portálu nehod, kterou najdou zde.