Auta neustále rostou. Nicméně parkovací místa jsou naopak pořád stejná. A řidiči jsou navíc často neohleduplní. Z toho pak bohužel vyplývá jediné, přijít k autu a najít ho odřené nebo nabourané je stále častější. Jak v takovou chvíli postupovat?
Velkou otázkou je, zda k takovému poškození bez viníka volat policii. Zpravidla platí, že když jsou škody velké jako například nabourané dveře, utržený nárazník nebo třeba ohnutá náprava, pak rozhodně ano. Pokud najdete jen malý škrábanec, pak spíše ne. Pokud budete chtít škodu řešit přes havarijní pojistku, protokol od policie bude rozhodně lepší mít v ruce.
Pojistka hraje roli
Stejně, jako je otázka, zda volat policii, tak je otázka, zda škody řešit přes pojišťovnu. Není vůbec jisté, že policie viníka najde, nicméně jistá malá šance je vždy. Záleží na tom, zda dotyčného někdo viděl nebo zda jsou v místě kamery.
Když nechcete čekat, až a jestli najdou toho, kdo vám auto naboural nebo odřel, máte dvě možnosti. Buď vše zaplatíte ze svého nebo využijete pojišťovnu. S ní musíte mít sjednané havarijní pojištění. „Pokud někdo do vašeho auta narazil omylem, například při nešikovném parkování, nebo třeba omylem škrábl auto nákupním košíkem, pomůže vám u havarijního pojištění sjednané riziko dopravní nehoda. Pokud ale vaše auto někdo poškodil úmyslně, například ho nějaký opilec poškrábal klíči, potřebujete mít sjednané riziko odcizení a vandalismus,“ vysvětlila pojišťovna Direct.
Dobře si ale spočítejte, jestli se vám řešení škody přes pojišťovnu vůbec vyplatí. Pokud je škoda jen o něco málo vyšší než spoluúčast (nebo dokonce nižší), pak je lepší vše platit ze svého. Po vyplacení peněz za škodu vám totiž pojišťovna sníží bonus, čímž se vám zdraží pojištění.