Ačkoliv se řada institucí i lidí snažila apelovat na omezení používání silvestrovské pyrotechniky, nikdo to nijak výrazně na zřetel nevzal. Petardy a ohňostroje prostě ke konci roku patří, ale je potřeba myslet na to, že mohou způsobit značné škody. Patří mezi ně i poškození zaparkovaných aut na ulici. Našli jste na svém vozidle popáleniny od ohňostrojů? Pokud nemáte vlastní pojištění, opravdu budete muset uhradit ze své kapsy.
Vandalismus? Jak co
Po silvestrovské noci můžete auto najít v různém stavu. Po řádění opilců může mít ulomená zrcátka nebo stěrače. Alkoholové opojení u některých ale probudí i touhu se po autě proběhnout nebo jej třeba posprejovat. Lidské kreativitě se bohužel meze nekladou. V těchto případech by ale mělo pomoci připojištění proti vandalismu. Pokud jej máte, v prvé řadě k místu parkujícího auta zavolejte policii. Ta má přístup k případným veřejným kamerám a s trochou štětí třeba zjistí, kdo škody způsobil. Vše si důkladně nafoťte a co nejdříve je to možné kontaktujte pojišťovnu.
Co ale v případě, kdy je auto viditelně popálené od pyrotechniky a k tomu třeba i odřené od jejích padajících zbytků? V takovém případě by se pojišťovně nemuselo chtít pracovat s pojmem vandalismus. Jedinou možností, jak takové škody neplatit ze svého, je mít sjednáno havarijní pojištění. I v tomto případě pak platí vše důkladně nafotit a co nejdříve kontaktovat pojišťovnu.
A malá rada nakonec. Pokud máte před silvestrovskou nocí tendence auto něčím přikrýt, právě proto, abyste jej od škod uchránili, nedělejte to. Jakákoliv plachta nebo deka může totiž snadno napáchat víc škody než užitku. Od zábavní pyrotechniky totiž může snadno vzplanout a škody po požáru bývají zpravidla mnohem větší a dražší než od petard.