“Hadrák neškrábe, hadrák leští,” památná věta z českého filmu Vrchní prchni. A právě hadráci, tedy Velorexy budou od 13. 4. do 25. 9. 2016 vystaveny v prostorách Národního technického muzea (NTM) v Praze.

Arnošt Nezmeškal, ředitel Muzea dopravy NTM, uvedl: „Výstava vznikla ve spolupráci Národního technického muzea a Velorex clubu v AČR. Vystavena bude desítka vozítek. Vedle známějších tříkolových strojů Velorex budou součástí výstavy také ojedinělé prototypy jako například stroj HOBA II. nebo nákladní Velorex 435 D. Díky láskyplné péči svých majitelů mohou lichostopá vozítka Velorex stále šířit po našich i zahraničních silnicích pozitivní atmosféru. V dnešní době plné stresu je to více než třeba.“

Velorex je tříkolka s trubkovou konstrukcí, která byla navenek potažena koženkou. Historie vzniku prvních tříkolek sahá dokonce až do třicátých let minulého století a poslední z nich byl vyroben v roce 1971. V 60. letech minulého století bylo vyráběno až 100 vozů měsíčně, celkem se jich nakonec vyrobilo na 15 tisíc. Jejich konstruktéry byli bratři František a Mojmír Stránští. Později z jejich dílen dokonce vyjel i Velorex se čtveřicí kol vzdáleně připomínající klasické osobní auto.

Líbil se vám článek? Sdílejte ho!